Leden letošního roku podle mluvčího Celního úřadu pro Jihočeský kraj Radka Krédy nebyl úplně šťastným vstupem do nového roku, zejména co se covidové situace týče. „Započalo testování ve velkém, varianta koronaviru zvaná omikron, do běžného, ale i toho služebního života postupně zasahovala poněkud více, než si kdo ještě v prosinci minulého roku dokázal představit. S trochou nadsázky se ale dá říci: Služba je služba, a tak se jihočeští celníci i přes tuto nepřízeň ujali služebních povinností s plným nasazením a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat,“ uvedl.

V měsíci lednu zjistili hned několik porušení, z nichž největším úspěchem byla dle Krédy pozitivní zjištění v souvislosti s problematikou ochrany duševního vlastnictví. „Ve čtvrtek 13. ledna bylo v provozovně v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku zadrženo drogistické zboží značky REX, elektronika Apple a hračky Frozen,“ zmínil první případ v celkové hodnotě 42 360 korun.

Hračky, elektronika i oblečení

O týden později podle jeho slov zajistili celníci v provozovně ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku další padělky hraček známých značek, ale také obuv Salomon a Supreme v hodnotě 37 700 korun. Na konci ledna jim pak v obci Kaplice uvízlo v síti zboží za celkovou sumu 149 tisíc korun. „Šlo především o elektroniku Sony, nebo textil značek Calvin Klein a Tommy Hilfiger,“ upřesnil Radek Kréda.

Měsíc únor odstartoval celní úřad také slibně. „Jihočeští celníci v provozovně v Horní Plané zadrželi zboží – hračky značek L.O.L. Surprise, Frozen, Pokémon a Fortnite v celkové hodnotě 23 950 korun,“ dodal první únorový úspěch.

Zboží zničí

Veškeré zboží uložili ve skladu celního úřadu. Osobám, které nakládaly se zbožím porušujícím právo duševního vlastnictví, hrozí v případě přestupkového řízení pokuta až do výše milion korun. „V případě, že se majitelé ochranných známek rozhodnou využít tzv. zjednodušený postup, bude bez dalšího řízení a bez další sankce pro prodejce zboží zlikvidováno,“ uzavřel mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj.