Obžaloba vinila někdejšího představitele města ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, za který mu hrozilo až 12 let vězení. Protiprávního činu se údajně dopustil podepsáním dodatku č. 2 smlouvy o dodávce IT technologií za zhruba 37 milionů korun bez předchozího projednání a schválení radou města.

Krajský soud původně poslal Juraje Thomu na pět let do vězení. Vrchní soud rozhodnutí změnil a zprostil jej obžaloby. Státní zastupitelství poté podalo dovolání a Nejvyšší soud v Brně zrušil zprošťující verdikt v exprimátorově případu. Věc se v pátek vrátila k Vrchnímu soudu v Praze, který rozhodl stejně jako poprvé - Juraje Thomu zprostil obžaloby.

Juraj Thoma.
Případ Juraje Thomy znovu bude řešit soud

Juraj Thoma se k nejnovějšímu verdiktu soudu v jeho kauze zatím nevyjádřil. Začátkem roku pro Deník uvedl, že ve věci postupoval zcela v souladu s platnými vnitřními předpisy města o oběhu a podepisování smluv.

„A svůj podpis jsem na tzv. dodatek připojil až poté, co bylo písemně a navíc podpisy vedoucích odborných zaměstnanců a právníka garantováno, že dokument jsem oprávněn bez dalšího podepsat,“ řekl Juraj Thoma. „Nebyl nejmenší důvod těmto stanoviskům nedůvěřovat. Vrchní soud současně v prosinci 2016 ve svém zprošťujícím rozsudku uvedl, že neshledal, že bych se dopustil jakéhokoliv jiného protiprávního jednání,“ dodal.

Demonstrace studentů - Vyjdi ven v Českých Budějovicích
„Čelíme zlému drakovi.“ Studenti vyšli ven