Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K Ústavnímu soudu kvůli nesnížení výživného

České Budějovice – Až k Ústavnímu soudu ČR (ÚS) si M. K. stěžoval na krajský soud proto, že změnil rozsudek Okresního soudu v Písku a zamítl jeho návrh na snížení výživného dětí.

25.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Milan Jaroš

Písecký soud v listopadu snížil výživné na tři děti celkem o 1200 korun, protože uzavřel, že na straně otce došlo v důsledku poklesu výdělku ke změně poměrů.  Krajský soud naopak dospěl k závěru, že původně stanovené výživné bylo podhodnoceno a přes snížení výdělku otce odpovídá potřebám dětí i možnostem a schopnostem stěžovatele.

Pan K. s takovým závěrem nesouhlasí. Je přesvědčen, že soudy nepřistupovaly k rodičům dětí při hodnocení jejich majetkových poměrů stejným způsobem. Krajský soud pomíjí, že kvůli chování matky má otec zvýšené výdaje, když splácí hypoteční úvěr, který byl poskytnut oběma rodičům, má další výdaje spojené s placením nájemného a značné výdaje spojené s každodenním dojížděním do svého zaměstnání.

Není co vytýkat

ÚS dospěl k závěru, že jde o návrh zjevně neopodstatněný. Napadené rozhodnutí není vzhledem ke své povaze a  namítaným vadám způsobilé porušit základní práva a svobody stěžovatele.

Soudy se námitkami stěžovatele řádně zabývaly a objasnily, na základě jakých důkazů a úvah dospěly k závěru, že výdělkové možnosti stěžovatele odpovídají výživnému stanovenému v původním rozhodnutí soudu z roku 2012. Přihlédly ke skutečnosti, že potřeby dvou nezletilých dětí a jednoho již zletilého syna vzrostly. Rovněž se dostatečně zabývaly hodnocením výdělkových možností rodičů. Otec, který měl v roce 2013 průměrný příjem 33 763 Kč, mimo výživné na děti ničím nepřispívá. Matka, jejíž průměrný příjem činí 22 871 Kč, vyvažuje vyživovací povinnost osobní péčí. Ponechání výživného v původní výši doporučil i kolizní opatrovník.

Přijatým závěrům obecných soudů nelze z ústavního hlediska nic vytknout, pokračoval ÚS. Neshledal, že by ze strany soudu došlo při hodnocení důkazů a formulování právních závěrů k nerovnému přístupu ke stranám sporu. Nic nesvědčí ani o tom, že by se civilní soudy při rozhodování dopustily libovůle.

Stěžovatel měl možnost uplatnit v řízení u příslušných soudů všechny procesní prostředky k obraně svého práva. Krajský soud rozhodoval v souladu s principy Listiny a jeho rozhodnutí nevybočilo z mezí ústavnosti. Skutečnost, že své rozhodnutí opřel o právní názor, se kterým se stěžovatel neztotožňuje, sama o sobě odůvodněnost ústavní stížnosti nezakládá, uzavřel ÚS a návrh pana K. odmítl. (IV. ÚS 1423/14)

Autor: Vladimír Majer

25.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sčítání volebních výsledků v českobudějovické sportovní hale, kde tradičně sídlí největší sčítací středisko v republice, může začít. Přípravy finišovaly v pátek.
4

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

Vlby ve vazební věznici České Budějovice.
11

Parlament má hlasy i z vazební věznice

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Dasný – Uzavřený jízdní pruh na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek v Dasném je do neděle či pondělí volný.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volby v Gymnáziu Česká

České Budějovice - Volební okrsky číslo jedna a dvě jsou v Českých Budějovicích tradičně v Gymnáziu Česká, pár kroků od radnice. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se hlasuje vždy ve zvýšeném přízemí.

Při fotbalu dojde i na zážitek s policií

České Budějovice – Policisté se zúčastní jako hosté sobotního fotbalového utkání na stadionu SK Dynamo České Budějovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení