Nový český film Kajínek znovu oživilzájem veřejnosti o kauzu člověka, který doživotně sedí za dvojnásobnou vraždu. Je to skutečně vrah, nebo oběť nedokonale vyšetřeného případu?
V létě 1994 se dnes již známý vězeň Jiří Kajínek objevil za mřížemi i v Českých Budějovicích. Také zde dostál roli útěkáře a podobně jako později z Mírova se pokusil uprchnout.

Jak to tenkrát přesně bylo? „Oficiální materiály, které byly tehdy k události shromážděny, podléhají pravidlům skartačních dob a nejsou již k dispozici,“ říká mluvčí věznice Václava Káplová.
„Ani přímí účastníci události již ve věznici nepracují,“ pokračuje a vysvětluje, že údaje tak nejsou úplné.

Vzal to po střechách

Jiří Kajínek pobýval ve Vazební věznici v Českých Budějovicích v průběhu roku 1994 po dobu přibližně čtyř měsíců.
„K útěku došlo z prostoru vycházkového dvora, který je umístěn na střeše jedné z budov uvnitř justičního areálu,“ říká Václava Káplová.
„Řešení vycházkových dvorů bylo tehdy považováno nejen za určitou raritu, ale i za důležitý bezpečnostní prvek, který měl snížit riziko útěku nebo navazování nedovolených styků mezi vězni.“

Nadřízené orgány proto rozhodly, že ke střežení vězňů stačí pouze dozor příslušníka z ochozu strážní věže. Ten neměl zbraň.
„Jiří Kajínek byl již tehdy fyzicky dobře vybaven a údajně měl roztrhnout pletivo natažené nad vycházkovým dvorkem, které bylo jediným zajišťovacím prvkem,“ pokračuje mluvčí.

„Pak se mu podařilo dostat se přes střechy jednotlivých budov ven z věznice. Strážný o útěku okamžitě informoval své nadřízené, ale protože nebyl ozbrojen, nemohl zasáhnout. Další příslušníci zahájili bezprostřední pronásledování uprchlého vězně, který zamířil směrem ke sportovní hale. Zde byl poté, co vyšly varovné výstřely do vzduchu, zadržen. Bez dalšího odporu ho pak eskortovali zpět do věznice. Údajně měl po dopadení prohlásit, že to byla jen zkouška a jeho chvíle jistě přijde,“ říká Václava Káplová.

I přes zdařilý pokus o útěk mimo zdi věznice tehdy podle policistů zafungovaly nastavené bezpečnostní prvky a okamžitá reakce sloužících příslušníků znemožnila Kajínkovi útěk úspěšně dokonat. Jeho chvíle přišla o několik let později, kdy na podzim roku 2000 úspěšně zmizel na několik týdnů z Mírova.

Kterak Jiří Kajínek k doživotí přišel: Jiří Kajínek (roč. 1961) byl 23. června 1998 uznán vinným, že 30. května 1993 v Plzni za použití dvou pistolí zastřelil řidiče Štefana Jandu a zranil jeho spolujezdce Juliána Pokoše, který na následky rovněž zemřel. Dalšího spolujezdce Vojtěcha Pokoše těžce zranil.
Za tyto vraždy dostal doživotí. Odsouzen byl i za útěk 3. července 1994 v 8.45 hodiny při vycházce ve Vazební věznici České Budějovice. Vylezl na střechu věznice, po hromosvodu slezl do objektu Vojenských staveb a odtud se pokusil o útěk k zimnímu stadionu v Č. Budějovicích, kde byl na parkovišti zadržen policií a Vězeňskou službou ČR. (vm)