ČESKÉ BUDĚJOVICE - Pan Jiří (40), „bytem“ na českobudějovickém nádraží, jak sám říká, sestoupil 14.února kolem čtrnácté hodiny s přítelkyní do podchodu k Merkury a pobral tam několik kovových krytů z kanálových svodů. Na Palačáku je pak prodal do sběrny za 360 korun. Výkupčí prý po něm žádný doklad nechtěl. Kolem druhé hodiny v noci se na místo vrátili pro ještě jeden kryt, ale když vyšli nahoru, zajistil je policista. Onen nákupčí ze sběrny odpoledne vydal čtyři kusy krytů a sdělil, že potetovaný muž, který mu je prodal, neměl občanku.


Poškozené Merkury Center vyměřilo škodu na 170 cm krytů za 4046 Kč, pan Jiří naopak tvrdil, že tolik toho nevzal. O jeho vině ovšem nebylo pochyb, a tak Okresní soud v Českých Budějovicích zvažoval prakticky jen výši trestu.Vzal v úvahu, že byl v minulosti za obdobnou činnost opakovaně trestán – z výkonu odnětí svobody byl naposledy propuštěn 19.dubna 2004 na zkušební dobu dvou let a nyní žalovaného skutku se dopustil v době, kdy vykonával trest obecně prospěšných prací ve výměře 360 hodin z trestního příkazu zdejšího soudu z června 2005. (U soudu uvedl, že mu zbývá dodělat na Otylce ještě asi 50 hodin.)


Za těchto okolností to soud vypočítal na pět měsíců nepodmíněně – ve věznici s dozorem. Panu Jiřímu se to zdálo moc, a tak se odvolal s poděkováním a doufáním, že vyšší instance jeho suplice vyhoví. Požádat o to osobně k veřejnému zasedání krajského soudu ale nepřišel. Ten tedy v souladu se zákonem rozhodl v jeho nepřítomnosti – odvolání zamítl jako nedůvodné. „Ostrých“ pět měsíců za kryty kanálových svodů je tak v právní moci.