Jen od začátku roku policisté na Českobudějovicku zaznamenali 62 takzvaných krádeží na osobách, v únoru jich prošetřovali už 32. „Domníváme se, že nám tady operuje nějaká skupinka obratných kapsářů,“ míní okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

Kradou v davu

Zlodějíčkům se daří všude tam, kde se kumuluje hodně lidí. S úspěchem obírají cestující na linkách městské hromadné dopravy, kde jim hraje do karet zmatek při nastupování a vystupování.

„Je to pokaždé blesková dobře nacvičená akce. Že vám chybí peněženka, doklady nebo mobil, většinou zjistíte později na jiném místě, než jste byli okradeni a o tom, jak vypadal pachatel, nemáte ani potuchy,“ shrnuje Tupá zkušenosti celé řady poškozených.

Kapsáři rádi „pracují“ ale i v nákupních centrech, mezi návštěvníky diskoték či na sportovních akcích. Není radno před nimi nechat bez dozoru bundu s plnými kapsami na opěradle v restauraci ani kabelku v nákupním vozíku mezi regály.

O tom, že stačí opravdu jen chvilková nepozornost, svědčí případ zákaznice jednoho z českobudějovických supermarketů. „Odložila jsem si kabelku na přední sedadlo auta a než jsem stačila naložit nákup do kufru, kabelka se vším všudy zmizela,“ vypráví jedna z okradených.

Nedávat šanci

Pro takové případy je podle policistů platný jediný recept – eliminovat šance zlodějů na minimum. „Nenoste v tlačenicích batůžky na zádech, mějte místa, kde nosíte peníze a doklady stále na očích, nenechávejte peněženky v zadních kapsách kalhot ani na dobbře dostupném místě v kabelce, když zaparkujete auto, nic v něm nenechávejte na viditelném místě,“ zdůrazňuje Regina Tupá dobře známá ale často nedodržovaná pravidla.

Signálem, že se něco děje, může být i zdánlivě nevinné šťouchnutí. „Pro případ, že vás kapsář okrade, není dobré nosit pohromadě platební kartu a PIN kód. Nedoporučujeme ani nosit doklady v peněženkách. Pokud přijdete o platební kartu, ihned zablokujte účet, ztrátu dokladů okamžitě hlaste policii, aby je pachatel nemohl zneužít k další trestné činnosti,“ doporučuje Tupá