Náš Deník jako první zjistil, že pachatelem je mladík z Francie, který tou dobou pobýval ve městě na soutoku Malše a Vltavy na studijním pobytu. Do ničení majetku se údajně pustil poté, co při návratu z bujarého nočního tahu městem náhodně našel na ulici pohozený sprej. K jeho vypátrání napomohly mimo jiné i záznamy městského kamerového systému. Tuto informaci v obecné rovině potvrdil krajský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podrobnosti zatím uvádět nechtěl s tím, že je policisté zveřejní během dneška.

„Pachatel neřádil jen v okolí náměstí. Jeho kroky směřovaly také k budově plaveckého bazénu na Sokolském ostrově, kde cestou postříkal zeď jedné budovy v České ulici a pak sprejem fialové barvy poničil vstupní dveře budovy plovárny," poznamenal mluvčí Jiří Matzner.

Je to ostuda!

Obyvatele i návštěvníky města tento vandalismus šokoval. Pozastavila se nad ním například Marie Křečková z Budějovic. „Je to ostuda. Nedokážu pochopit, že něco podobného někoho vůbec napadne," vrtěla hlavou nad sprejerovým počínáním třicetiletá maminka na mateřské dovolené.

Jak jsme již uvedli koncem března, policisté kvalifikovali věc jako přečin poškození cizí věci. Předběžná škoda se pohybovala kolem 40 tisíc korun. Firma, která nápisy odstraňovala, k tomu totiž musela použít speciální chemické prostředky. Zvlášť při renovaci památkově chráněné Samsonovy kašny, které věnovali odborníci několikadenní péči.

„Požadavkem je, aby nedošlo k odstranění patiny, takže veškeré postupy, které by byly z hlediska samotného odstranění barvy méně problematické, v tomto případě nejdou použít. Právě proto, že by za své vzala i patina," vysvětloval při odstraňování čmáranic jednatel firmy Jan Plaček. Dodal, že předtím, než speciální roztok odborníci aplikovali přímo na kašnu, vyzkoušeli ho na jiném místě. „To děláme vždy, nikdy totiž nevíte, jakou barvu sprejer použil," zmínil Jan Plaček s tím, že k chráněné barokní památce z let 1721 1727 je třeba přistupovat zvlášťě opatrně.