VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza soudce Jiřího Berky a spol. opět na startu

Tábor - U krajského soudu obnovili kauzu Berka a spol. s 12 obžalovanými.

23.6.2015 1
SDÍLEJ:

Jiří Berka.Foto: Alena Šatrová

„Je to ještě absurdnější a ještě trapnější," hodnotil Jiří Berka svůj návrat před soud ve věci údajně zmanipulovaných konkurzů. Před pěti lety ho ten samý soud poslal na devět let do vězení, rozsudek ale dosud nenabyl právní moci.

Kauza se táhne už od roku 2003 a táborský krajský soud se jí musí znovu zabývat. Do neukončeného procesu totiž mimo jiné vstoupila i amnestie Václava Klause.

V případu je 12 obžalovaných,
zfalšovat měli 11 konkurzů, škoda je 264 milionů, zastupitelství podalo 6 žalob, mezi firmami v konkurzu figuruje například Zbrojovka Brno, SP Ralsko, Krušnohorské strojírny nebo Union banka. Jiří Berka, Vladislav Větrovec a Daniel Thonat byli odsouzeni na 9 let.

Jiří Berka, konkurzní soudce z Ústí nad Labem, je jednou z hlavních figur spolčení, které mělo manipulovat s konkurzy firem a tím způsobit škodu 264 milionů. Včera nejen s ním začalo obnovené líčení. „Tento týden budeme jen podávat zprávu o stavu věci, abychom si zopakovali, co doposud bylo v případě učiněno," naznačil předseda senátu Zdeněk Kučera program nejbližších dnů. Jak dlouho řízení potrvá, neodhadne. Před vynesením rozsudku v roce 2010 jezdili obžalovaní do Tábora celkem pět let.
V kauze je 12 obžalovaných, kteří se měli podílet na zfalšování 11 konkurzů firem. Státní zastupitelství podalo šest žalob. Ve prospěch zločinného spolčení měli podvádět, chybovat při správě cizího majetku, poškozovat věřitele, podplácet a nebo křivě vypovídat.
Jiří Berka vinu odmítá. „Samozřejmě, že se cítím nevinný, já jsem žádný trestný čin nespáchal. Na tom se nebude nic měnit ani v budoucnu," řekl novinářům obžalovaný soudce. 

Se svou kauzou žije už téměř třináct let. „Celý můj život je jedno takové velké čekání. Stále na něco čekám," říká o svém životě Jiří Berka.
Podezřelé konkurzy se začaly nabalovat již v roce 2003 a postupně přibýval i počet stíhaných lidí. Nejvyšší soud pak ke konkurzům přiřadil i korupční aféru Národního bezpečnostního úřadu, v němž působil Vladimír Šíša, který byl sice v roce 2010 obžaloby zbaven, nicméně na aktuálním seznamu se i jeho jméno opět objevilo.

První žaloba od státního zastupitelství padla v roce 2005, poslední šestá o tři roky později. To už běželo u táborského krajského soudu hlavní líčení. Tenkrát ho začínal soudce Jiří Bernát, po jehož odchodu na odpočinek případ převzal Zdeněk Kučera. V dubnu 2010 ho ukončil vynesením rozsudku a trestů. Tresty odnětí svobody zněly v rozmezí od 6,5 roku až do devíti let.

Přišla ale odvolání k vrchnímu i nejvyššímu soudu, která kauzu vracela zpět do Tábora. Mezitím ale do procesu zasáhla novoroční prezidentská amnestie.
Vrchní soud v Olomouci nakonec v dubnu roku 2013 rozhodl, že na Berku a některé další spoluobžalované se amnestie v plné míře nevztahuje. Dal tak částečně za pravdu stížnostem státní zástupkyně Daniely Smetanové, která případ v Táboře dozoruje.
„Průběh ale nebudu teď komentovat a k věci se vyjádřím až v závěrečném návrhu," uvedla během přestávky v hlavním líčení.
Na lavici obžalovaných usedlo pouze pět lidí: čtyři muži a jedna žena. Další se z jednání omluvili.

Autor: Alena Šatrová

23.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Ilustrační fotografie.

Zmizel traktor, hledají zloděje

Řidič multikáry narazil do stromu, do nemocnice ho transportoval vrtulník

Vacov - K nehodě s vážným zraněním došlo v pondělí 23. října v půl deváté na silnici z Vacova do Vrbice.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Jižní Čechy - Komentář politologa Lubomíra Pány.

Výstavba kanalizace uzavře silnici

České Budějovice - Od 24. října do 5. listopadu musí řidiči respektovat uzavírku části ulice Na Děkanských polích v Novém Roudném. Jedná se o úsek mezi napojením ulice Otakara Březiny a železničním přejezdem. V tuto dobu tam bude společnost STRABAG třetí etapou pokračovat ve výstavbě nového kanalizačního a vodovodního řadu, veřejného osvětlení, chodníků a dojde i na úpravu stávající komunikace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení