VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když jsou "koňáci" ve při...

České Budějovice - Pan Miroslav (45) z vesničky na Budějovicku dostal od okresního soudu v únoru dvacet měsíců podmíněně s odkladem na tři roky. Za způsobení těžké újmy na zdraví.

24.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Krajský soud jeho odvolání v pátek zamítl jako nedůvodné.

Pan Miroslav měl podle obžaloby 3. srpna 2007 v podvečer na okraji obce uchopit za otěže a za uzdu koně, na němž seděla 31letá jezdkyně, a strhávat jej k zemi se slovy „Ty s…, pojď dolů!“.

Žena spadla a utrpěla těžký otřes mozku s podvrtnutím krční páteře.

Obviněný takový čin popřel. Na místě prý tehdy vůbec nebyl. V hlavním líčení doplnil, že byl nakupovat v Globusu. Dotyčnou prý viděl po údajném napadení skákat na koni a občas přitom spadnout.

Myslí si, že byl obviněn ze msty, protože proti údajné poškozené svědčili v přestupkovém řízení, když jí utekli psi a pokousali sousedku.
On sám byl taky přestupkově řešen, když vytrhal oplocení přítele oné jezdkyně na pozemcích, které má pronajaty. Ten přítel je chce trvale získat a s nimi dotace, které jsou na ně vypláceny.

Poškozená uvedla, že obžalovaný přistoupil ke koni, na němž jela, nadával jí a vyhrožoval. že nebude jezdit po jeho pozemku.

Začal s klisnou cloumat, ta se zvedla a svědkyně vypadla ze sedla. Probudila se v nemocnici.

S obžalovaným prý mají problémy celých sedm let, co v obci žijí.

Důkazy

Její přítel uvedl, že mu o incidentu řekli hosté v restauraci.

Šel se na místo podívat, ale družka už vedla koně zpátky. Mluvila zmateně, tak ji odvezl do nemocnice a tam si ji nechali. Druhý den šla domů na revers.

Dotyční hosté, očití svědkové události, kolem níž jeli, popsali, jak obžalovaný visel zepředu na koni a jezdkyně poté padá dozadu. Mysleli si, že se kůň splašil a ten pán ho drží.

Znalec lékař konstatoval objektivní příznaky otřesu mozku a vyloučil případnou simulaci poškozené. Její chování po události, jak je popsal její přítel, zranění odpovídá.

Bývalá družka pana Miroslava, která podle poškozené byla u incidentu (aniž proti jednání obviněného zakročila, jak poznamenal později soud), prohlásila, že se vrátili z Globusu až kolem sedmé.

Další svědkyně potvrzovala, že v kritickou dobu skutečně pana Miroslava s přítelkyní viděla na nákupu v Budějovicích. Datum si prý pamatuje proto, že ten den byla ošetřena v nemocnici s kotníkem. Bylo však zjištěno, že pacientka toho jména databází zařízení neprochází.

Soud tedy tyto svědkyně nepokládal za zcela věrohodné a vinu pana Miroslava měl prokázánu dalšími důkazy. Má zkušenosti se zvířaty a byl tedy srozuměn s tím, že způsobem, jaký zvolil, může koně vyplašit a způsobit tak pád jezdkyně. Jednal tedy srozuměn s případným těžším následkem.

Dosud netrestanému obžalovanému soud uložil podmíněný trest a povinnost nahradit pojišťovnám poškozené jezdkyně celkem 13.507 korun.

Komplot?

Pan Miroslav se odvolal.

Jeho obhájkyně předložila krajskému soudu posudek jiného znalce k charakteru a mechanismu zranění poškozené.

Jako další důkazy opět mj. navrhovala provést vyšetřovací pokus. Mínila, že manželé, kteří měli být očitými svědky události, jsou známými poškozené a jejího přítele a na výpovědích se s nimi domluvili.

Obžalovaný prý na místě skutečně nebyl, vždycky v pátek jezdí nakupovat do Globusu. Se svědkyní, která mu to potvrzuje, jsou prý teď ve při, neměla by důvod lhát v jeho prospěch…

Pan Miroslav začal svou závěrečnou řeč zeširoka, jak údajně poškozená s přítelem terorizují celou ves. On je zato slušný občan, který neporušuje zákon.

Nikdy prý těm dvěma nic neudělal, a přesto ho léta pronásledují. „Když nepomohlo udávání, pomluvy, zmlácení, tak vymysleli tohle,“ prohlásil.

Krajský soud jeho odvolání zamítl s tím, že první instanci nemá v této věci co vytknout.

Předseda senátu poznamenal, že prvotní sousedské spory o majetek, restituce atd. narušily a zjitřily lidské vztahy ve vsi až k trestním stíháním.

Jedno další předtím ostatně odvolací soud také konstatoval. Poškozená v této věci a její přítel byli loni v září obžalováni z ublížení na zdraví a výtržnictví spáchaných na panu Miroslavovi a jeho družce (mj. najetím koněm). Okresní soud věc letos v únoru postoupil magistrátu k posouzení, zda nešlo o přestupek.

Vinu pana Miroslava skutky popsanými v žalobě má i krajský soud za prokázánu. Neuvěřil jeho tvrzení, že na místě nebyl, a zmiňované svědky události označil za naprosto věrohodné.

„Příčinná souvislost jednání obžalovaného s pádem poškozené s koně a jejím zraněním je zřejmá,“ řekl předseda senátu.

Nad rámec rozhodnutí pak dodal: „Lze si jen přát, aby už tyhle konflikty ve vsi skončily, a to záleží mimo jiné i na vás, pane obžalovaný…“

Podmínka, zavazující pana Miroslava k bezúhonnému chování po nadcházející tři roky, by k tomu podle soudu rozhodně mohla přispět.

Rozhodnutí je pravomocné.

Autor: Vladimír Majer

24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 250 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220343 - rada/odborný rada v Oddělení daňového procesu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -koordinace a metodické usměrňování rozhodujících směrů výkonu správy daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění, zahrnující stanovení jednotných pravidel pro uplatňování pravomoci správců daně,, -přípravu rozhodnutí vydávaných finančním úřadem v daňovém a správním řízení,, -zpracování stanovisek k opravným prostředkům proti rozhodnutí finančního úřadu,, -zastupování finančního úřadu před soudem., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 16. dubna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b., Více informací a žádost včetně požadovaných příloh ke stažení na:, http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4157811. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj, Mánesova, č.p. 1803, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marie Tichá, +420 387 722 289.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÁ KUCHAŘKA - STUDENÁ KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: k platu bonusy, vhodné i jako brigáda např. pro důchodce, vyuč.v oboru není podm, pr.doba PO-PA 4.30-13:00 hod.,SO+NE volné. Pracoviště: Laprod a.k., s.r.o. - lahůdky, Husova tř., č.p. 498, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kozel, +420 604 820 669.

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 12 200 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA MYCÍ LINKY, ÚDRŽBÁŘ ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mzda bude ujednána při osobním jednání. Čerpací stanice Robin Oil na Máji u Cinestaru., Komunikace se zákazníky, příjemné vystupování, určitá zručnost, chruť do práce.. Pracoviště: Ing. pavel mikeš - čerpací stanice robin oil, M. Horákové, č.p. 1432, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kontakt, +420 724 980 559.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 700 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA S OSVĚDČENÍM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: dle zákona 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Mzdové podmínky: po zapracování až 20 700 Kč, Náplň práce: poskytování ošetřovatelské péče v domácím prostředí, Požadujeme: , Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry bez odborného dohledu dle zákona 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů, Minimální praxe u lůžka 2 roky, Zdravotní způsobilost, bezúhonnost, Praktické a samostatné myšlení, Komunikativnost, trpělivost, empatii, Práce na PC, Řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, Pružnou pracovní dobu, Podporu dalšího vzdělávání, Týden dovolené navíc, Služební telefon, Služební automobil, Zájemci, zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s motivačním dopisem do 31. 3. 2018 na e-mail sarka.jarolimkova@mchcb.cz, tel.: 733 755 953.. Pracoviště: Městská charita české budějovice, Žižkova tř., č.p. 309, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Šárka Jarolímková, .


Budějovičtí vyprovodili zimu, která se drží zuby nehty a přivítali jaro.
38

OBRAZEM: Letošní zimě dali Budějovičtí vale

Požár rodinného domu v Čimelicích.
9

V Čimelicích při požáru rodinného domu uhořely dvě osoby

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

V Bernarticích chtějí ukáznit řidiče

Bernartice - Dlouhodobým problémem v Táborské ulici na průtahu Bernarticemi je hustá doprava, ale především neukáznění řidiči.

Čekejme zataženo a teploty pod nulou

Jižní Čechy - V pondělí bude v kraji zataženo až oblačno, místy přechodně i polojasno.

V nové pohádce Z pekla do pekla čerti k smíchu rozhodně nebudou

Český Krumlov - Výpravnou pohádku o tom, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, natáčí na jihu Čech mladý režisér Daniel Habrda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT