VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když rozpad vztahu končí násilím

České Budějovice – Zase jeden rozpad rodiny měl dohru u trestních soudů.

16.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Pan Milan (50) z obce na Českokrumlovsku byl odsouzen za ublížení na zdraví a nebezpečné vyhrožování k sedmi měsícům podmíněně na dva roky.
Loni čtrnáctého dubna měl v průjezdu domu odtlačit svou bývalou družku do sklepa a opakovaně ji pěstí bít do hlavy a krku. S pohmožděninami a podvrtnutím páteře marodila do konce dubna. Čtyřiadvacátého května pak po poledni před domem „bejvalce“ podle rozsudku vulgárně nadával a vyhrožoval, že jí „urazí palici“.

Tvrzení proti tvrzení

Pan Milan oba útoky popřel. Bývalou družku prý nenapadl, nevyhrožoval jí, nenadával. Svědectví proti němu jsou vymyšlená a křivá. Tvrzení o incidentu před domem vyvrací i svědectví jeho nynější přítelkyně. Poškozená zas trvá na tom, že ji bývalý druh ve sklepě asi pětkrát udeřil pěstí. Ujistila, že hrozby brala vážně a z obviněného měla a má strach. Jeho nadávání a vyhrožování matce potvrdila i její dcera.

Okresní soud v Č. Krumlově uvěřil matce s dcerou, přítelkyni obžalovaného vyhodnotil jako nevěrohodnou a vzhledem k dosavadní bezúhonnosti uložil panu Milanovi jen symbolický výchovný trest. Obviněný se odvolal.

Nevěrohodná?

Obhájce uvedl, že víceleté družské soužití s jeho mandantem, až do konce minulého roku bezproblémové, ukončila údajná poškozená, která si našla nového přítele. Teď se prý zřejmě snaží z bývalého vztahu vytěžit maximum. Připomněl, že proti panu Milanovi běží ještě jiné trestní stíhání – za údajné zanedbání povinné výživy. Přestože žili dál ve společné domácnosti, bývalá družka chce po obviněném doplatit za tři a půl roku desítky tisíc na výživném. „Lže–li, že se celá léta na výživě dětí nepodílel, lže i v tom ostatním,“ řekl.

Také nepravdivá obvinění z dalších trestných činů jsou podle obhajoby z její strany účelová, motivovaná snahou zbavit se bývalého druha, dostat ho z domu, který pořídili společně, aby jej mohla prodat a z obce se odstěhovat, uváděl obhájce. K tomu hledá účelově možnost obvinit ho z násilí. Dosáhla tak jeho vykázání z domácnosti policií a pokračuje nynějšími oznámeními.

Obhájce zdůraznil rozpory ve výpovědích svědkyň o události ve sklepě. Že je celkově dcerka v popisu jednoznačně na straně matky, takové ovlivnění podle obhájce není ničím neobvyklým. Svědectví současné přítelkyně obviněného naopak okresní soud odmítl jako nevěrohodné, ale podle obhájce rozhodně není tak jednostranné, aby to soud vedlo k takovému závěru. Ke zjišťovaným zraněním poškozené mohlo dojít i jiným způsobem a v jiné době, argumentoval obhájce a žádal doplnit ve věci dokazování.

Zamítnuto

Krajský soud rovněž vyslechl poškozenou, bývalou družku obžalovaného, která zopakovala, že i jako matka společného dítěte dává souhlas s jeho trestním stíháním. Tvrdila, že druh si po léta dělal, co chce, pracoval „namátkově“ a ničím do společné domácnosti nepřispíval, takže nakonec požádala o určení výživného. Setrvala na svém vylíčení oněch napadení. Pan Milan výpověď svědkyně komentoval slovy, že se snaží maximálně využít situace.

Obhajoba navrhovala slyšet ještě osobně znalce k možnosti vzniku hematomů zjišťovaných na těle poškozené, ale to soud zamítl jako nadbytečné.
„Okresní soud se správně opřel o výpovědi poškozené a její dcery,“ řekl předseda senátu. „Není, co by vzbuzovalo pochybnosti o jejich věrohodnosti.“ Jejich verzi odpovídá i dokumentace. Žalovanými napadením gradovaly podle odvolacího senátu dlouhodobé rozpory mezi obžalovaným a poškozenou, jak o nich svědčí i občanskoprávní spis a policejní záznamy.

Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

16.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení