K němu se odvolal proti šestnácti měsícům do věznice s ostrahou za pokračující výtržnictví a násilí proti skupině obyvatelů – tedy za nebezpečné vyhrožování.

Na rozdíl od hlavního líčení u okresního soudu, kam se v únoru nedostavil, přijel včas, a pořádně nabroušen.

Rozhněvaný muž

Odmítal ustanoveného mu obhájce s tím, že ten s ním prý před jednáním vůbec nemluvil.

„Ani nemohl, nenašel vás v tom opuštěném domě, kde údajně přebýváte. Nepřebíráte poštu a od policie jste ji odmítl převzít,“ snažil se ho dlouho marně překřičet předseda senátu.

Podařilo se mu posadit obžalovaného až pohrůžkou, že nepřestane–li vykřikovat a komentovat jednáni, bude vyveden justiční stráží.

Nelibost v panu Václavovi ovšem nevyvolával jen obhájce. I vůči jihočeským soudům vznášel námitky podjatosti, než je definitivně zamítly či odmítly vyšší instance.

Když ve středu konečně na čas ztichl, mohl soud rekapitulovat stav věci.

Vyhrožoval

Pan Václav z nespokojenosti s cenou za provedenou opravu střechy loni v létě opakovaně vyhrožoval dodavateli práce.

Jednou skočil před auto, v němž ho zahlédl přijíždět, a naznačoval podříznutí krku.

Podruhé se k autu rozběhl s nožem a naznačoval bodání.

Pak se vydal za manželkou onoho stavaře na její pracoviště a v přítomnosti dalších lidí na ni křičel, že ho manžel připravil o 800.000 korun. Požadoval je vrátit a vyhrožoval, že si to s nimi vyřídí.

Nepřestal ani poté, kdy mu bylo pro tyto skutky sděleno obvinění. Když v říjnu potkal u rybníka onoho dodavatele, vytáhl z kárky sekeru a za přítomnosti dalších lidí mu hrozil, že mu ji zasekne do hlavy, že ho zastřelí…

Soud zjistil, že o předmětnou opravu střechy zahradního domku se pan Václav s dodavatelem přou už leta.

Zaplatil za práce smluvených 60.000 korun, ale pak mu někdo řekl, že to mohl pořídit za polovinu. Požadoval proto část peněz zpět – i výše uvedeným způsobem.

Nevinen?

Pan Václav tvrdil, že místech oněch událostí vůbec nebyl.

Poprvé prý kácel strom, podruhé ležel v bunkru a bylo mu špatně. Incident na hrázi by museli slyšet hosté nedaleké hospody. Za manželkou dodavatele byl, ale nevyhrožoval jí ani nekřičel. Jen prý jí řekl, že mu dluží za věci, které mu její manžel vzal.

Poškození ale jeho ataky věrohodně popsali. Uvedli přitom, že z pana Václava mají obavy, hrozil prý i jejich dceři. Ve městě se o něm říká, že už jednou někoho pobodal…

Konflikty potvrdili i svědkové.

Podle znalce psychiatra je pan Václav velmi těžce přizpůsobivý. Mohl ale rozpoznat nebezpečnost svého jednání a jeho schopnost se ovládnout byla snížena jen lehce. Obvykle jedná vědomě a cíleně agresivně, ale je velmi pravděpodobné, že by verbální výhrůžky realizoval. Vyloučit to však nelze.

Opakovaně trestán

Okresní soud připomněl odsouzení pana Václava za obdobné útoky proti stejné osobě v roce 2006. Pokračuje v nich i poté, kdy byl loni v únoru propuštěn z výkonu trestu.

Z výčtu jeho předchozích dvaceti trestů uvedl soud i odsouzení za pobodání v roce 1998. I proto berou poškození jeho výhrůžky velmi vážně.

V nedávné minulosti byl už odsouzen i za trestné činy spáchané proti rodině zmíněných poškozených v prosinci 2004 a v průběhu roku 2005…

Okresní soud proto pana Václava tentokrát potrestal už přísněji.

Jen vedl řeči?

Odvolání pro obžalovaného, jakož i jeho stížnosti, sepsal ještě jeho tehdejší obhájce, poté ale pro neshody s mandantem požádal o zproštění. Soud vyhověl a ustanovil panu Václavovi obhájce nového.

Ten pak před krajským senátem rekapituloval, že se obžalovaný cítí poškozen dřívějším jednáním dodavatele oné práce na střeše a to ho vede k postupu vůči jeho rodině.

Obhájce zdůrazňoval, že jeho mandant nikdy žádné výhrůžky nerealizoval. „Poškození neměli důvod k reálným obavám,“ mínil. Soud by měl proto z tohoto úhlu pečlivě vážit intenzitu jeho útoků.

„Je uzavřen v pasti svého myšlení,“ dodal dr. Kresl.

Pak dostal slovo i jeho mandant.

V dlouhé litánii neustále osciloval mezi tvrzeními o své nevině skutky, za něž byl odsouzen v roce 2005.

K těm aktuálním opakoval, že tehdy celý týden ležel nemocný v bunkru, kam ho chodila ošetřovat stará babička z příbuzenstva.

Líčil poškozeného jako člověka, který neoprávněně, bez kvalifikace, inzeroval službu, kterou si pak od něho objednal. Měl mu napsat na potvrzení jinou částku, než zaplatil, nedal mu rozpis prací z materiálu, který byl jeho, podvedl „bernát“…

„Za moje peníze si koupil auto a pak na mne z něho ukazoval vystrčený prst,“ sočil. A taky mu ukradl ten milion…

Milion v láhvi…

„Kde jste k němu přišel?“ ptal se předseda senátu.

A pan Václav vysvětloval, že mu jej dala maminka, než umřela. Dostávala důchod a prodala dům. A on taky dělal v Rakousku, na jatkách a u sedláka.

Poškozený mu prý hotovost ukradl na té boudě. Když si odskočil na velkou, dal mu prý prášky do kafe.

Měl peníze zakopané v láhvi. A vzal mu taky hodiny za čtyřicet tisíc po rodičích a porcelán za dvacet tisíc…

Soud ale jeho odvolání zamítl. „Naprosto se ztotožňujeme s hodnocením okresního soudu,“ řekl předseda senátu.

„Obžalovaný se takto nemůže domáhat práv, když se cítí poškozen. Nemůže vnucovat jiným za každou cenu své názory, napadat takto lidi, kteří mu v něčem nevyhoví nebo vůči kterým kvůli něčemu pojme zášť…“

Rozsudek je tak pravomocný. A pan Václav hned na místě pravil, že se odvolá do Prahy.

Když byl poučen, že příslušný dovolací soud je v Brně, odtušil, že to nevadí, on že se odvolá až do té Prahy…