Okresní soud v Českých Budějovicích ho za loupež a sbíhající se krádež z rozsudku z loňského května poslal za mříže dokonce na tři a půl roku. Krajský soud mu v úterý z trestu ubral.

Chtěl jen své?

K oné loupeži došlo v areálu bývalé sodovkárny v krajském městě loni v dubnu kolem 21.30 hodiny.

Pan Jan tam požadoval po 30letém Josefovi pět stovek, nebo dva kusy Subutexu a dvě stě, nebo tři kusy Subutexu a padíka. Či alespoň recept na tuto odvykací látku.

Jinak že ho zbije.

A když Josef během odpočítávání do deseti nedal, taky že ho zbil.

Napřed násadou od smetáku přes lýtko, až ji zlomil. Pak plastovou trubkou přes ucho a obličej.

Ale taky ho chytil pod krkem a druhou rukou mu vytáhl z kapsy peněženku, z níž mu vzal dva kusy Subutexu. V hodnotě 121,60, leč pro narkomany v „absťáku“ asi k nezaplacení…

Obžalovaný tvrdil, že mu prý poškozený několikrát sebral ze schránky v K – Centru peníze, které mu tam týdně posílala na substituční léčbu a na živobytí matka. Chtěl po panu Josefovi jen vrátit to, co mu náleží, ale byl jím prý napaden tou násadou. Jednu ránu mu taky vrátil, ale rozhodně mu nic nevzal.

Okresní soud poškozeného vyslechnout nemohl, protože mezitím zemřel. Četl tedy jeho výpověď z přípravného řízení, vyslechl i svědky a v činu rozpoznal loupež.

Za ni a za sbíhající se krádež, za niž byl pan Jan odsouzen loni v květnu, mu uložil jako souhrnný trest oněch tři a půl roku.

Bylo to třinácté odsouzení v životě tohoto mladíka.Další řízení ho pak čeká u okresního soudu 22. června…

Na zlodějské stezce

Soud s ním zároveň probral i další jeho loňské činy.

Tak v červenci kolem poledne sebral s dalšími dvěma kumpány z prostoru rampy depa kolejových vozidel 34 brzdových zdrží o váze 170 kg. Naložili je do auta a pokusili se je prodat ve sběrně.

Vysvětloval, že jen pomáhal naložit šrot kamarádovi. Nějaký známý jim dovolil vzít si ze staré kóje ojeté brzdové destičky vyhozené do odpadu. Argumentoval, že tam nebyla žádná vrátnice a nebyl tam označen zákaz vstupu.

Koncem srpna pak pan Jan kolem 20.45 přelezl skoro dvouapůlmetrový plot areálu Budějovického měšťanského pivovaru a pokusil se odnést čtyři prázdné pivní přepravky.

Byl vyrušen ostrahou a utekl.

Podle soudu tedy kradl, ačkoliv za krádež už byl odsouzen v Č. Budějovicích v lednu 2007 jako recidivista na čtrnáct měsíců. Z jejich výkonu byl propuštěn soudem v Sokolově 12. prosince 2007 na šestiletou podmínku s dohledem.

Od dalšího potrestání za dvě nové krádeže nicméně soud upustil vzhledem k dříve uloženému trestu, který pokládal za dostatečný.

Pan Jan se proti odsuzující části za loupež odvolal.

Byl prý napaden on

Obhájkyně JUDr. Yveta Konfrštová připomínala, že druhý den po „vzájemné konfrontaci“ v sodovkárně musel její mandant do nemocnice s blokádou krční páteře a zhmožděním oka – to prý z napadení panem Josefem.

„Měsíc stonal, měl bolesti, nemohl spát, zhubl o patnáct kilo,“ vypočítávala obájkyně.

Zdůrazňovala, že matka posílala obviněnému týdně 500 až 1000 korun. V obyčejných dopisech, protože ztratil občanku a doporučenou poštu by mu nevydali. Josef ho prý jednou při otevírání obálky s penězi viděl… Pan Jan chtěl zkrátka jen vrátit své peníze, nemohlo tedy jít o loupež.

Po činu údajně poškozený Josef přivedl na místo policii a ta u pana Jana nenašla ani peníze, ani Subutex či recept na něj, argumentovala obhájkyně. Test na drogy měl obviněný negativní.

Zdůrazňovala, že z minulého trestu za krádež její klient odpracoval už 294 z uložených 300 hodin obecně prospěšných prací.

Trest vykonával sběrem použitých injekčních stříkaček v okolí K – Centra. „Při tom se sám nakazil vážnou infekcí na ruce a musel být opakovaně hospitalizován,“ líčila dr. Konfrštová.

A jako novou skutečnost svědčící o osobních poměrech obžalovaného uvedla, že při pobytu ve vazbě duchapřítomně zasáhl při pokusu spoluvězně o oběšení a zachránil mu tak život…

Krajský soud po poradě výrok o vině pana Jana ponechal nezměněn. „Závěr incidentu v sodovkárně byl z jeho strany čistou loupeží,“ řekla předsedkyně senátu.

Soud ale přece jen přihlédl k tomu, že obžalovaný z trestu obecně prospěšných prací valnou většinu už vykonal. Uložený souhrnný trest za loupež a za onu krádež proto korigoval na dva roky.

Jeho rozhodnutí je pravomocné.