Tedy na onom místě tehdy vlastně pro jednoho pachatele, kterého postřelil zasahující policista. Další dva utekli, ale byli zadrženi později.

Krajský soud začal projednávat obžalobu Zdeňka G. (35), Lubomíra M. (37) a Romana L. z pokračující krádeže vloupáním a z poškozování cizí věci, G. dále ale i z pokusu vraždy a M. z násilí proti úřední osobě se zbraní.

Žalovanou šňůru vloupání podle státního zástupce začali M+G 28. listopadu ve Ždírci. Pokračovala 29. prosince v Žarošicích, kam se oba měli vrátit ještě 6. ledna. Společně se třetím obviněným pokračovali 13. ledna ve Štokách a ve Škrdlovicích. G+M „poctili" návštěvou 26. ledna Jarošov nad Nežárkou, G. sám potom pokračoval 2. února v Třebíči a 4. února v Bukově. S M. pak 10. února „udělali" Olešnou, G. sám 14. února Novou Bystřici, s M. 17. února Halámky (jen v cigaretách dělala kořist 347 247 korun). G. si vyzkoušel 19. února Studánky, devět dní poté s L. napadli stejné místo.

Do objektů vnikali násilím po rozbití oken kamenem, dlažební kostkou, ale také třeba popelnicí, zdolávali dveře vykopnutím, ale i za pomoci hasičáku. Brali cigarety, alkohol, dálniční známky, kupony mobilních operátorů, atd. 29. února vyrazili z jižní Moravy, kde jsou doma, k osudovému „výletu" dvěma auty na jih Čech.

Roman L. vypověděl, že mu neřekli, co tam u hranic budou dělat, ale pomyslel si, že půjde o nějakou krádež.

Do Halámek přijeli z rakouské strany. Šli si objekt obhlédnout a pak se vrátili za hranici pro auta. Převlékli se, nasadili kukly a zaparkovali u shopu. G. odjel porazit strom přes příjezdovou cestu z Čech a pak na ně zatroubil. Kalačem a sekyrou začali prorážet ve dveřích otvor do freeshopu. Když přijel G., rozšířil jej pilou. Vlezli dovnitř a začali skládat kořist do tašek.

Asi po minutě L. zahlédl oknem, že venku někdo je. Osoby na ně začaly křičet, aby se vzdali, nebo že budou střílet. První z nich vylezl a utíkal k autu. Když vylezl L., stál druhý z těch lidí dva, tři metry od něho. Proběhl mu za zády a utíkal do lesa. Pak slyšel výstřely. Byl zadržen v Rakousku. Další vloupání, z nichž byl obžalován, prý nespáchal.

Lubomír M. využil svého práva a odmítl vypovídat.

Zdeněk G. se přihlásil jenom k vloupáním ve Studánkách a v Halámkách. Odmítl pachové stopy jako důkaz proti němu, jeho pachová konzerva prý byla opakovaně používána ke srovnávání a jen v této věci „načichávána" asi patnáctkrát různými psy. „Opravdu jsem na těch místech nebyl, mé pachové stopy tam byly buď zázrakem, nebo policejní manipulací," postěžoval si. Ve Studánkách nebyl, ostatně byla tam prý sejmuta stopa boty, která se shoduje s vloupáním v Budějovicích v době, kdy on byl ve výkonu trestu. Podruhé tam vnikl z naštvanosti na majitele freeshopu, čemuž se předseda senátu podivil proč prý ale kvůli tomu kradl v pumpě o nutný kus dál… K Halámkám, které doznal, mínil, že vyčíslovaná škoda je přehnaná a hraničí s pojistným podvodem.

I on se vyjadřoval k zásahu v Nové Vsi. Myslel si prý, že tu noc je vyrušil možná majitel prodejny. Kdyby prý věděl, že jde o policisty, hned na výzvu „lehne na zem". Pak na něho jeden z těch mužů namířil pistolí a on se rozhodl, že ujede. Ten člověk mu v odjezdu bránil, chtěl mu vytrhnout zapalování, ležel mu na nohou. Došlo k nějaké potyčce, ale o nějaké pistoli, kterou měl podle obžaloby tomu muži vykroutit z ruky a pak mu ji přiložit na spánek, neví. Zbraň se tam objevila, ale on ji prý pak podal oknem vozu druhému muži. Potom mu chtěli dát želízka, ale když viděl, že na něho míří, utekl jim do lesa…

V pondělí odpoledne soud slyšel také dva ze zasahujících policistů; třetí, kterého měl G. ohrožovat jeho vlastní pistolí, se omluvil. Jeden z nich byl tehdy postřelen a jak se později ukázalo, kolegou, který je nyní kvůli tomu v samostatné trestní věci obviněn z ublížení na zdraví z nedbalosti. Průstřel kolena utrpěl i druhý policista, nicméně jak, to není zjištěno. A střelné zranění měl i jeden ze zlodějů…

Hlavní líčení bylo poté odročeno. K průběhu zásahu se Deník ještě vrátí.