Namítá, že ustanovení vyhlášky Ministerstva spravedlnosti o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), z něhož obecné soudy vycházely, je v rozporu se zákonem a s ústavním pořádkem. Vyhláška je podle něj v zásadním rozporu s občanským soudním řádem, podle něhož má věcně úspěšný účastník právo na náhradu všech účelně vynaložených nákladů řízení, nikoliv pouze jejich části. E.ON navrhl zrušení kritizovaného paragrafu pro (údajný) rozpor s Listinou lidských práv.

Neopodstatněné

Ústavní soud dospěl k závěru, že stížnost je zjevně neopodstatněná.
Připomněl, že výrok o náhradě nákladů řízení ruší pouze výjimečně. Je nicméně oprávněn přezkoumat, zda není v extrémním rozporu s principy spravedlnosti, zda není závažným excesem.
Předeslal, že částku 2466 Kč, o niž stěžovateli jde, lze ve světle judikatury Ústavního soudu označit za bagatelní. V takových případech až na výjimky zcela extrémních rozhodnutí je úspěšnost ústavní stížnosti pro její zjevnou neopodstatněnost vyloučena, protože řízení o takových by bezúčelně vytěžovalo kapacity Ústavního soudu na úkor řízení, v nichž skutečně hrozí zásadní porušení základních práv a svobod.
V přezkoumávaném případě k extrémnímu vybočení podle Ústavního soudu zjevně nedošlo a Krajský soud v Českých Budějovicích své rozhodnutí řádně, racionálně a srozumitelně zdůvodnil. Důvod k zásahu Ústavního soudu tedy není dán, uzavřela stížnostní instituce. (I.ÚS 672/15)

Co říká vyhláška

A kvůli troše osvěty ještě, co říká kritizovaný § 14b vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb.:
(1) V občanském soudním řízení,
a) které bylo zahájeno návrhem podaným na ustáleném vzoru uplatněném opakovaně týmž žalobcem ve skutkově i právně obdobných věcech,
b) v němž je předmětem řízení peněžité plnění a tarifní hodnota nepřevyšuje 50 000 Kč a
c) v němž byla žalobci přiznána náhrada nákladů řízení,
činí pro účely stanovení náhrady nákladů řízení sazba za každý úkon právní služby do podání návrhu na zahájení řízení včetně z tarifní hodnoty do 10 000 Kč částku 200 Kč, do 30 000 Kč částku 200 Kč a do 50 000 Kč částku 500 Kč.

(2) Ve věcech výkonu rozhodnutí, je-li vymáháno peněžité plnění a tarifní hodnota nepřevyšuje 50 000 Kč, činí pro účely stanovení náhrady nákladů řízení sazba odměny za první poradu s klientem včetně převzetí a přípravy zastoupení a za sepsání návrhu na zahájení řízení 100 Kč za každý z těchto úkonů.
(3) Sazba odměny za další úkony právní služby pro účely stanovení náhrady nákladů za jeden úkon právní služby v řízeních podle odstavců 1 a 2 se stanoví podle § 7 o mimosmluvních odměnách. (Tedy do 500 Kč 300 korun, dále do 1000 Kč 500 korun, atd.)
(4) Celková výše odměny pro účely stanovení náhrady nákladů v řízení podle odstavce 1 je omezena výší tarifní hodnoty.