Jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner popsal, že soupeři 
se do sebe pustili mezi 13. a 14. hodinou u stanu, kde tou dobou posedávalo více lidí. Slovní hádka netrvala dlouho. Mladší v jejím závěru zasadil staršímu několik tvrdých ran pěstí do krku. Tím mu způsobil těžké zranění. Poškozený následně podlehl. Kriminalisté původně vyšetřovali věc jako vraždu, později ale obvinění překvalifikovali.

„Případ nebyl pro kriminalisty nijak snadný k rozpletení, neboť napadený muž krátce po hádce a následném útoku zemřel, pravděpodobně však bez přímé souvislosti 
s útokem. V první chvíli tak případ vypadal jako vražda, tato verze se však nepotvrdila. Kriminalisté tak nakonec muže obvinili z trestného činu těžkého ublížení na zdraví," vysvětlil mluvčí s tím, že v případě prokázání viny a odsouzení hrozí útočníkovi tři roky až 10 let ve vězení.
Přestože pachatele zadrželi kriminalisté hned po činu, vyšetřování incidentu dosud neskončilo. Napomoci v něm mohou i případní svědkové, kterých se v uvedené době pohybovala po vltavském břehu u Voříškova dvora celá řada. Stan bezdomovců stojí jen pár metrů od cyklostezky, přispět svými poznatky navíc mohou i desítky lidí, kteří se dle zjištění policie koupali v řece 
a opalovali opodál.

„Je možné, že hádku či konflikt mužů někdo viděl či slyšel. Každé svědectví je pro nás důležité. Kdo by tak měl k případu nějakou informaci, ať volá na linku 158," požádal policejní mluvčí Jiří Matzner.
Poslední násilný zločin v jihočeské metropoli vyšetřovali kriminalisté před necelým měsícem. Pravděpodobným motivem nočního krvavého sporu u zastávky MHD u Tesca byla opilecká hádka. Kolem třetí hodiny ranní se strhla rvačka mezi dvěma muži (31 a 22), při které starší z aktérů vytáhl na soupeře nůž a brutálně ho pobodal. Způsobil mu těžké zranění v podobě vícečetných ran na hrudníku, krku a zádech. Sám čelí obvinění z pokusu vraždy a hrozí mu 10 až 18 let vězení.

Mluvčí záchranné služby Petra Kafková potvrdila, že napadený byl v bezprostředním ohrožení života. Při příjezdu sanitky se potýkal s poruchami vědomí. „Jeho stav byl natolik vážný, že musel být uveden do umělého spánku, napojen na umělou plicní ventilaci a byla u něj zahájena intenzivní infuzní léčba. Stav se nakonec podařilo stabilizovat," doplnila mluvčí.