Právě odhalování a identifikaci padělaných úředních dokumentů se věnovala nedávná mezinárodní konference policejní organizace IPA (International Police Association) ve vzdělávacím centru na zámku Gimborn v italském městě Jesolo. Zúčastnili se jí i dva Jihočeši – bývalý dopravní policista a zakladatel české sekce IPA Václav Viktora a někdejší dlouholetý pyrotechnik, v současnosti civilní zaměstnanec policie a vedoucí skupiny skladů v budějovické Plavské ulici Jan Kubánek. Ten našemu Deníku vysvětlil, že cílem semináře byla především výměna zkušeností, které mohou napomoci například při spolupráci cizinecké policie s kolegy ze zahraničí. „Na setkání přijeli zástupci dvaceti zemí a pořadatelské Itálie. Celkem tam bylo osmdesát policejních veteránů. Mezi přednášejícími byl vrchní ředitel benátské policie nebo generální prokurátor benátského regionu," popsal Jan Kubánek.

Sdružení IPA je neziskovou nestátní organizací s asi 600 tisíci členy z 56 států z celého světa. Dělí se na národní sekce, ty jsou dále rozděleny na územní skupiny. V České republice má asi 2000 členů, na jihu Čech jsou čtyři skupiny a ty sdružují kolem 300 až 350 policistů. Není bez zajímavosti, že poslední konference před zmiňovaným setkáním v Itálii se začátkem května uskutečnila 
v Českých Budějovicích. „Námětem bylo navázání dalších kontaktů v otázkách přeshraničního pronásledování 
a prevence kriminality mládeže výměnou získaných zkušeností," řekl Jan Kubánek 
s tím, že kromě českých zástupců se dostavili také čtyři zástupci slovenské a čtyři zástupci litevské sekce.

Další nejbližší setkání 
se uskuteční během července nedaleko polské Poznaně. Mimo jiné bude součástí velkolepých oslav svátku tamního policejního sboru.