VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Líbání na kalhotky neohrozilo výchovu

České Budějovice - Nejvyšší soud ČR zrušill ke stížnosti ministra spravedlnosti rozsudek Okresního soudu v Pelhřimově nad Stephanem Robertem K.

10.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

Toho soud v únoru 2007 uznal vinným trestnými činy pohlavního zneužívání a ohrožování výchovy mládeže.

Na základě dohody s Thomasem Georgem S. a za úplatu na Pelhřimovsku v pronajatém rekreačním domku fotografoval nezletilé dívky pod záminkou uměleckého propagačního focení, přičemž toho využil k sexuálnímu uspokojení. Líbal děvčata na ústa, obnažená břicha a přes kalhotky na přirození. Dívky to strpěly, ač si musely být vědomy toho, že jeho jednání přesahuje rámec běžného modelingu.

Stephan K. byl dále uznán vinným obchodováním s lidmi a ohrožováním výchovy mládeže. Toho se měl dopustit tím, že na základě písemných smluv mezi rodiči dívek a Thomasem S. během fotografování poskytl děvčatům i různé dárky nebo finanční odměny. Během fotografování dívky v kalhotkách a tričku líbal na ústa, na krk, do vlasů i na zadek, bral je do náruče, objímal je, hladil po těle. Další dívku si vyzval, aby mu ukázala spodní kalhotky, přičemž k ní pokleknul a líbal na na kalhotky, břicho a ústa. Jindy jí roztáhl nohy, klekl si mezi ně a opět ji líbal na intimní místa. takto si měl počínat vůči nejméně šesti dívkám mladším 15 let.

Za tyto skutky byl K. uložen úhrnný trest odnětí svobody v trvání dvou let do věznice s dozorem a trest vyhoštění na pět let. Spoluobžalovaný S. dostal za stejné skutky dva a půl roku do věznice s dozorem a vyhoštění na pět let.

Jen zneužívání!

Zatím co rozsudek nad Stephanem K. nabyl právní moci, Thomas S. se odvolal. Krajský soud v Táboře ho znovu uznal vinným trestným činem pohlavního zneužívání a poslal ho na třináct měsíců do vězení. Obžaloby z obchodování s lidmi a ohrožování výchovy mládeže byl S. ale zproštěn.

Krajský soud připomněl, že obchodování s lidmi předpokládá prvek zprostředkování, nikoli aktivního zneužití pachatelem („Kdo přiměje, zjedná… atd. osobu mladší 18 let, aby jí bylo užito…“). Páchá jej tedy osoba odlišná od té, která se posléze dopouští další trestné činnosti na nezletilých.

Pokud jde o trestný čin ohrožování výchovy mládeže, odvolací soud dospěl k závěru, že všechny nezletilé dívky a potažmo i jejich rodiče měli za to, že jsou fotografovány jako modelky v rámci tzv. módního průmyslu. Fotografování probíhalo za přítomnosti rodičů nezletilých, finanční prostředky dostávali tito rodiče, k zameškání školní docházky nedocházelo, dívky nebyly lákány k prostituci a nebyly jim podávány omamné a psychotropní látky. Jednání Thomase S. v tomto směru podle táborského soudu nedosahovalo takové intenzity, aby bylo možno dojít k závěru, že šlo o trestný čin.

Ministr spravedlnosti poté podal k Nejvyššímu soudu ČR stížnost pro porušení zákona rozsudkem pelhřimovského soudu ve věci Stephana K. Souhlasí s názory krajského soudu, ale míní, že opomněl změnit rozsudek okresního soudu též ve prospěch obviněného K., byť ten se neodvolal. Jeho útoky se co do ohrožování výchovy mládeže a obchodování s lidmi ale vyznačují v zásadě stejným mechanismem působení na poškozené.

NS rekapituloval, že podle pelhřimovského soudu Stephan K. zjednal a zlákal osobu mladší osmnácti let, aby jí bylo užito k jiným formám sexuálního obtěžování. Okresní soud ale zároveň konstatoval, že smlouvy o tzv. fotomodelingové činnosti uzavíral Thomas S. již s vědomím jejich skutečného účelu spočívajícího v sexuálním obtěžování nezletilých dívek. Stephan K. si pak na základě těchto smluv domlouval termíny fotografování s rodiči dívek při vědomí, jak se k těmto dívkám může chovat. Sice tak vzniklé situace zjevně využil k jednání, které mu bylo prokázáno, ale nebyl to on, o němž by bylo možné prohlásit, že dívky k tomu „zjednal“, řekl NS. Zejména z nové úpravy trestního zákoníku jasně vyplývá nutnost rozdílnosti mezi osobou, která dítě k těmto účelům zjedná, a osobou, která je využije (… „aby jí bylo jiným užito“).

Stephanu K. se v řízení nepodařilo prokázat, že svým jednáním zjednal, zlákal osobu mladší osmnácti let, aby jí bylo užito k jiným formám sexuálního obtěžování. Neměl být proto uznán vinným trestným činem obchodování s lidmi, řekl NS.

NS přitakal i námitkám ministra, že obviněný K. byl obdobně jako S. nesprávně uznán vinným též trestnými činy ohrožování výchovy mládeže. Znak vydání nebezpečí zpustnutí je naplněn, osvojuje-li si osoba mladší osmnácti let v důsledku jednání pachatele škodlivé návyky, povahové rysy, popřípadě sklony a zájmy, které zpravidla vedou k morálnímu úpadku jednotlivce. Trestní odpovědnost je na místě tam, kde v důsledku pachatelova působení vzniklo reálné nebezpečí, že osoba mladší osmnácti let propadne alkoholu nebo drogám, bude se chovat promiskuitně, osvojí si jiné škodlivé návyky (např. záškoláctví). V dané věci podle NS nebylo spolehlivě prokázáno, že u jmenovaných dívek hrozilo nebezpečí jejich zpustnutí umožněním vedení nemravného života.

NS proto vyslovil, že rozsudkem Okresního soudu v Pelhřimově byl porušen zákon v neprospěch obviněného Stephana K. Rozsudek zrušil a Okresnímu soudu v Pelhřimově přikázal věcí se znovu zabývat. (Ns, 4 Tz 98/2008)

Autor: Vladimír Majer

10.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 31 310 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti péče o seniory VEDOUCÍ POBYTOVÉHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 31310 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: VŠ vzdělání ve zdravotně sociální oblasti nebo ve zdravotnictví, případně SŠ vzdělání ve zdravotnictví podmínkou, praxe v sociálních službách Domov pro seniory nebo Domov se zvláštním režimem podmínkou, praxe v přímé ošetřovatelské péči velkou výhodou, praxe s vedením lidí velkou výhodou, znalost ošetřovatelských standardů a standardů sociálních služeb, manažerské dovednosti, odolnost vůči stresu, práce na PC, organizační schopnosti, pečlivost, spolehlivost, aktivní přístup, Platové ohodnocení 31 310 Kč/měsíc + možnost osobního příplatku po zkušební době, Benefity: příspěvek na stravování, přísp. na penzijní připojištění, pružná prac. doba, Kontakt: manažer lidských zdrojů Mgr. Jakub Růžička – tel.: 775 724 267, Přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu manažerovi lidských zdrojů Mgr. Jakubovi Růžičkovi., Životopisy doručujte po předchozí telefonické domluvě s manažerem lidských zdrojů.. Pracoviště: Domov důchodců dobrá voda, Pod Lesem, č.p. 1362, 373 16 Dobrá Voda u Č.Budějovic. Informace: Jakub Růžička, +420 775 724 267.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních PRACOVNÍK/CE PRO ÚKLID V KUCHYNI A RESTAURACI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: výuční list, pracovní doba dle domluvy, bydliště v Českých Budějovicích, pouze brigádně. Pracoviště: Lenka steinbauerová, Husova tř., č.p. 37, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Lenka Steinbauerová, +420 603 355 533.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 28 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ KOVŮ - ocelové konstrukce - náborový příspěvek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Svářečské a zámečnické práce - svařování ocelových konstrukcí, příprava svarových ploch, vrtání, střihání, řezání.Požadujeme vyučení ve strojírenském oboru, dobrá znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost. Svářečské oprávnění CO2. , NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK ve výši 20.000,- Kč, Strukturovaný životopis zasílejte na e-mail: personal@ege.cz.. Pracoviště: Ege, spol. s r.o. - u pily, U Pily, č.p. 741, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jana Huddleston, +420 387 764 104.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků DĚLNÍK/ICE DO VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VŘ dne 20.8.2018 v 10:00 hod. - zasedací místnost č. 101 (Úřad práce v Českých Budějovicích), Požadavky: spolehlivost, flexibilita, manuální zručnost, Náplň: přípravné práce pro výrobu, montáž součástek pro jízdní kola, Benefity: po zkušební době stravenky a navýšení mzdy z 18 000,- Kč na 20 000,- Kč, odměny za nemarození. Pracoviště: Bohemia bike a.s. - čb, Okružní, č.p. 697, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jiří Hovorka, +420 606 795 798.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kabelkový veletrh letos již popáté

Zeleň v Suchdole nad Lužnicí.

Centrum Suchdolu zdobí medonosné květiny

Doklady nyní policisté zvětší třicetkrát

České Budějovice – Až třicetkrát si můžou policisté z jihočeské cizinecké policie zvětšit doklad, když potřebují zkontrolovat jeho platnost.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Padesátku chtějí sundat, chodcům rozšíří krajnici

Českobudějovicko – Místo zákazových značek omezujících rychlost až na padesát kilometrů v hodině jen doporučení, aby řidiči sundali nohu z plynu. A k tomu varování, že v daném úseku je zvýšený pohyb chodců.

První samopal používali vojáci v 1. světové válce

Milevsko – Rok 1918 – koneci začátek je název výstavy, kterou připravilo Milevské muzeum při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT