Na lavici obžalovaných sedí Bulhar Stefan Gerov (31) 
a Rumuni Gabriel Rafael Osolos (37) a Narcis Dumitru Deaconu (41). Muži přijeli do republiky loni v červenci 
a během několika dní napadli nejméně 25 bankomatů České spořitelny, ČSOB, GE Money Bank a Raiffeisenbank ve Velké Bíteši, Brně, Č. Budějovicích, Strakonicích, Blatné, Písku, Plzni či Táboře.

Získaná data pak posílali jiným členům skupiny, a ti na jejich základě vyráběli padělky platebních karet. Jen z účtů spořitelny a ČSOB se jim podařilo vybrat skoro 126 tisíc korun. Další dvě banky se soudu s požadavky na náhradu škody nepřihlásily. Když cizince po deseti dnech zadrželi kriminalisté u Plané nad Lužnicí, zajistili u nich jak samotné skimmovací zařízení (kamery na snímání klávesnice a podobně), tak padělatelské náčiní.

Všichni tři vazebně stíhaní muži čelí obžalobě ze zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a zločinu podvodu. Hrozí jim osm až 12 let vězení.

Státní zástupce Petr Žižka při čtení obžaloby zmínil, že pachatelé útočili na bankomaty s jasným vědomím, že data poslouží k neoprávněným výběrům. „Obžalovaní byli členy organizované skupiny působící ve více státech, svým jednáním způsobili značnou škodu," dodal žalobce.

Všichni obžalovaní trestnou činnost odmítají. Pouze Gabriel Rafael Osolos před soudem doznal čtyři dílčí útoky 
(z celkem 25), ze kterých ho usvědčují kamerové záznamy na bankomatech. Jeho dva komplicové kategoricky popírají, že by měli se skimmingem něco společného. A snaží se házet vinu jeden na druhého.

Údajná hlava této tříčlenné skupiny Stefan Gerov před senátem se soudcem Michalem Kubánkem v čele tvrdil, že 
se v ČR ocitl v podstatě omylem, měli prý totiž namířeno do Švýcarska a Německa kvůli potenciálnímu nákupu  aut a řidič (Deaconu) cestou zabloudil. O skimmingu nic neví (byť byli loni s Osolosem kvůli podezření z této trestné činnosti zadrženi v Turecku), vybavení nebylo jeho a nemá ani kontakty v Brazílii, Mexiku a dalších jmenovaných zemích.

„Mohu prohlásit na svou čest, že jsem nic podobného neprovedl. Kategoricky odmítám, aby mi byla připisována zodpovědnost za cizí zločiny. Moje svědomí je čisté," vypovídal Gerov. Při únorovém výslechu na policii přitom mluvil úplně jinak. Tehdy vyrukoval s dojemnou historkou, kterak potřeboval peníze na operaci a známý mu půjčil 3000 euro. Na splacení měl měsíc a když se mu do té doby nepodařilo prostředky sehnat, věřitel ho ohrožoval nožem.

Pak mu prý ale nabídl jiné řešení. Pokud od něj Gerov přijme skimmovací zařízení a pojede s ním do Švýcarska získat data karet, dluh bude smazán. „Já jsem s tím nikdy nepracoval. On mi ale řekl, že když to neudělám, ublíží mé sestře," popisoval tehdy obžalovaný. Včera tuto výpověď zcela shodil ze stolu a řekl, že si ji policisté vymysleli.

V podobném duchu vypovídal i Gabriel Rafael Osolos. Také on řekl, že s obžalobou nesouhlasí, až 75 procent v ní uváděných věcí je podle něj lež. On sám prý není členem organizované skupiny, nejsou pro to přesvědčivé důkazy, dle jeho mínění jde o spekulaci policie. „Jak můžu být členem nějaké skupiny, když neznám nikoho z těch zemí?" podivoval se obžalovaný.

Ve své výpovědi se doznal pouze k prokazatelným útokům v Brně, Písku a Blatné, o ostatních skutcích prý nic netuší. Rovněž potvrdil, že se spoluobžalovanými jeli do Švýcarska 
a Německa, na rozdíl od Gerova  (jehož označil jako iniciátora) ale přiznal, že to bylo 
za účelem skimmingu. V ČR se zastavili více méně náhodou, a to jen proto, aby zde vyzkoušeli své vybavení.

„Já jsem s tím souhlasil, protože jsem byl v zoufalé situaci. Exekutoři mi vzali byt 
a nemohl jsem delší dobu sehnat práci. Vím, že mě to neomlouvá, ale opravdu jsem byl zoufalý," hájil se Osolos. Ten při výpovědi na policii uváděl, že o skimmingu také skoro nic neví, ale vzápětí byl schopen popsat, jak dlouho trvá instalace, jaká úskalí ji mohou provázet a překvapil dokonce i znalostí právních předpisů v zemích, kde pachatelé plánují tuto trestnou činnost provádět.

„Česko je postkomunistická země a jsou tady přísnější zákony než v západních zemích. Ve Švýcarsku bych měl takový problém vyřešený 
za tři měsíce, ale tady jsem už skoro rok ve vazbě," postěžoval si Gabriel Rafael Osolos.

Jedna z mála věcí, ve které se oba výše jmenovaní obžalovaní shodli, byla údajně pasivní a nevědomá role třetího spolupachatele. Narcis Dumitru Deaconu údajně o ničem nevěděl, dělal jim jen řidiče. I on sám se před soudem pasoval do role oběti „spiknutí" a při svém úvodním slovu se dokonce rozplakal.

„Já osobně jsem žádné zařízení neinstaloval, jsem 
ve vaší zemi držen neoprávněně. Už rok jsem neviděl rodinu, mám malého syna a nemocnou manželku a nemohu jim pomoci. Velmi lituji všeho, co se stalo, ale oni mě víceméně zneužili," lkal Deaconu. Také on si ale v podstatných záležitostech protiřečil 
a na předsedu senátu Michala Kubánka jeho plačtivá výpověď přílišný dojem neudělala. „Vaše tvrzení nezní příliš přesvědčivě," reagoval soudce.

Hlavní líčení ve středu pokračuje.