Je důvodně podezřelý z vydírání, výtržnictví, nebezpečného vyhrožování i jiných závažných zločinů. Podle důvěrných zjištění našeho Deníku například 
ze znásilnění.

Jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner v pátek oficiálně potvrdil pouze to, že dotyčný je od čtvrtka za mřížemi. Jeho údajné prohřešky mluvčí zatím nechtěl konkretizovat. Bližší informace o případu prý policie zveřejní až začátkem příštího týdne. „Tento muž pro nás rozhodně není neznámou osobou. V minulosti jsme ho opakovaně vyšetřovali kvůli podezření z různých trestných činů," poznamenal Jiří Matzner.

Důchodce i milionář

Zadržený Tomáš B. je známou budějovickou personou. Někdejší majitel nočních klubů, second handů i kasina je oficiálně invalidním důchodcem. S dodržováním zákonů, zejména dopravních předpisů, si zřejmě těžkou hlavu nedělá. S oblibou parkuje na zakázaných místech a provokuje vulgárními nápisy na autě za miliony korun.

S policií válčí dlouhodobě, jeho pomalovaný tmavě modrý sporťák brázdí ulice krajského města nejméně dva roky. Podle svých slov je Tomáš B. údajně obětí policejní šikany a zlovůle. Proto se rozhodl bránit tímto poněkud netradičním způsobem.

„Vyjádřil jsem v demokratické společnosti svůj názor 
a přesvědčení. Pokud jsem 
se něčeho dopustil, ať mě klidně zavřou. Komu se to nelíbí, ať se na to nedívá," řekl před časem Blesku.

Právě hanlivé vzkazy na bocích a oknech jeho auta, které mimochodem obsahují řadu gramatických chyb, přitahovaly pozornost policistů jako magnet a byly pro ně největším trnem v oku.

Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera kriminalisté prověřovali, zda se B. jejich zveřejněním nedopustil nějakého trestného činu. Třeba výtržnictví. Nechali si proto vypracovat odborný lingvistický posudek. Ten měl překvapivý závěr. Znalec z Ústavu pro jazyk český konstatoval, že výraz 'fízl' nelze automaticky vztahovat na policisty. Podezření na porušení zákona tak odmítl.

„Z posudku vyplývalo, že tento výraz je hanlivým označením pro donašeče, špicla nebo takzvaného bonzáka. Policie se prý netýká. Proto jsme nemohli majitele auta za toto obvinit," vysvětlil mluvčí.

Za výše uvedené trestné činy hrozí podnikateli až pětiletý trest vězení. Je však možné, že dosavadní seznam se v nejbližších dnech ještě rozšíří. Bližší podrobnosti ke stíhání Tomáše B. policie do uzávěrky tohoto vydání nezveřejnila. Případ budeme nadále sledovat a jakmile to okolnosti vyšetřování dovolí, informujeme o jeho dalším vývoji.