Alkohol za volantem i při "řízení" kočárku řešila v uplynulých dnech českobudějovická městská policie.

Podle tiskového mluvčího městské policie Davida Štýfala například v neděli 9. srpna krátce po třetí hodině ráno přijalo operační středisko městské policie oznámení o podnapilé dvojici osob s malým dítětem v kočárku. "Dvojice se měla nacházet u benzínové stanice v blízkosti českobudějovického sídliště Máj. K nahlášené události byla neprodleně vyslána hlídka městské policie," uvedl David Štýfal.

Strážníci na místě zjistili, že se zde dvojice sešla, aby si popovídala. Osmadvacetiletý muž však nadýchal 2,46 promile, matka dítěte v kočárku 1,65 promile. "Vzhledem ke zjištěným skutečnostem si strážníci na místo přivolali pracovnici z odboru sociálně právní ochrany dětí, která rozhodla o dalším postupu. Následně se podařilo telefonicky kontaktovat babičku dítěte, která si dítě převzala do doby, než matka vystřízliví. Událost bude předána na odbor sociálně právní ochrany dětí jako podnět k dalšímu šetření," doplnil k případu David Štýfal.

V pondělí 10. srpna v půl desáté večer prováděla hlídka městské policie běžnou kontrolní činnost na sídlišti Máj. "Strážníky zde zaujal značně nejistý styl řízení řidiče osobního automobilu Ford. Hlídka pojala podezření, že by řidič mohl být pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Strážníci vozidlo zastavili na bezpečném místě a řidiče vyzvali k předložení dokladů. Muž se choval nervózně, ale dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu vyšla s negativním výsledkem," zmínil k zásahu strážníků David Štýfal. Strážníci si ale na místo přivolali hlídku Policie ČR, která muže vyzvala k provedení testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Tento test muž odmítl. Následně si událost převzali policisté k dalšímu řešení.

Strážníci byli povoláni i na pomoc dodržování pořádku v MHD. Ve středu 12. srpna krátce před polednem byla na základě oznámení vyslána hlídka městské policie na zastávku MHD na Senovážném náměstí. V autobuse se měl nacházet podnapilý cestující, který nebyl schopen se udržet na nohou.

"Muž byl posilněn alkoholem takovým způsobem, že nereagoval na podněty strážníků a nebyl ani schopen úspěšně provést orientační dechovou zkoušku. Hlídka muže z autobusu vyvedla a převezla na protialkoholní záchytnou stanici, kde mohl pod lékařským dohledem vystřízlivět," řekl na adresu nezpůsobilého cestujícího David Štýfal.

Krátce před půlnocí ze středy na čtvrtek 13. srpna prováděla hlídka městské policie běžnou kontrolní činnost v ulici Rudolfovská třída. Na křižovatce s Vodní ulicí si hlídka všimla řidiče osobního automobilu značky Škoda, který nerespektoval dopravní značení a projel stopkou, aniž by zastavil. "Strážníci vozidlo zastavili předepsaným způsobem na bezpečném místě a řidiče vyzvali k předložení dokladů. Jednatřicetiletý muž z Českých Budějovic strážníkům sdělil, že řidičské oprávnění nemá, protože si ho zapomněl vyzvednou na magistrátu města. Strážníci si přes operační středisko městské policie zjištěné skutečnosti ověřili a zjistili, že řidičský průkaz byl muži v minulosti odebrán a má vysloven zákaz řízení motorových vozidel," uvedl k dalšímu zásahu strážníků David Štýfal a připojil, že tím se dotyčný stal podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkon úředního rozhodnutí. Strážníci si na místo přivolali Policii ČR, která si událost převzala k dalšímu řešení.

I další případ řešený městskou policií měl souvislost s dopravou, i když spíše nepřímou. Ve čtvrtek 13. srpna krátce před sednou hodinou ranní přijalo operační středisko městské policie oznámení o mladém muži, který se snažil odloupnout znak ze zaparkovaného automobilu značky Mercedes. "Vše se mělo odehrávat v Nové ulici. Na místo byla neprodleně vyslána hlídka městské policie," zmínil David Štýfal.

Při příjezdu strážníků muž u vozidla klečel a v ruce držel vidličku. Strážníkům se podařilo kontaktovat majitelku zaparkovaného vozu, která zjistila poškození vozidla na přední masce. Strážníci následně na místo přivolali Policii ČR, která si událost převzala k dalšímu šetření.