U Okresního soudu v Českých Budějovicích vypovídali ve čtvrtek dva svědci z řad policistů, kteří v březnu 2006 vyjížděli do bytu v Táboře. Zde podle obžaloby kvůli chybnému zákroku lékaře zdavotnické záchranné služby zemřel mladý muž.

Kde jsou fotky?
Policista u soudu vypověděl, že tehdy měli problém dostat se do bytu, ale po dohadech dovnitř vstoupili. Muž prý ležel na pohovce u stěny, více ze zařízení bytu si nepamatuje. Na místě byl i lékař, kterého si zavolala matka zemřelého muže. Byl prý jiný než ten, který přijel, aby pomohl jejímu synovi.
Druhým předvolaným svědkem byl kriminalistický technik, který jezdí na ohledávaná místa spolu s vyšetřovateli. Jeho úkolem bylo zdokumentovat místo činu.

Na místě i fotografoval, ale už neví, zda digitálním nebo klasickým fotoaparátem na kinofilm. Nevěděl, jestli byl ke spisu přiložen film nebo jestli byly fotografie zálohovány v digitální podobě. Pak by je ještě na policii měli.
Zástupce žalobců uvedl, že u spisu fotodokumentace není. Dále uvedl, že zasahující lékař získal atestaci až na podzim v roku 2006, proto v březnu ještě neměl sám zasahovat. Požádal o další lékařský znalecký posudek.

„Příčinou smrti byla zástava srdce a nás zajímá, co bylo příčinou zástavy srdce,“ říká právní zástupce pozůstalých.
Čeká se tedy na posudek odborného pracoviště pražské nemocnice.
Soudkyně ve čtvrtek odročila jednání na neurčito.

Chybný zákrok?
O co se v případu jedná? Matka a dcera z Tábora žalují zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) o ochranu osobnosti.
Tvrdí, že v důsledku neposkytnutí potřebné péče při jejím zákroku 26. března 2006 došlo k úmrtí jejich syna a bratra.
To zasáhlo do jejich osobnostních práv na rodinný život.
Tehdy v noci se záchranka na jejich opakované zavolání k mladému pacientovi s náhlými potížemi dostavila. Provedla zde určité zdravotnické úkony, ale podle žalobkyň byl její postup chybný. V důsledku toho ošetřovaný muž bohužel zemřel.
(Ve spolupráci s Vladimírem Majerem a Andreou Galicovou)