VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodával Julius Meinl zdravotně závadné potraviny?

České Budějovice - Okresní soud v Českých Budějovicích v úterý odpoledne vynese rozhodnutí ve věci Terezy U., Radka R. a Ivy L., bývalých vedoucích pracovníků prodejny Julius Meinl na Lannově třídě v krajském městě. Jsou obžalováni z ohrožování zdravotně závadnými potravinami.

14.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Alena Burešová

Případ začal upozorněním Státní zemědělské a potravinářské inspekci v Táboře v září 2005 některými prodavačkami této provozovny na údajné nežádoucí zacházení se závadnými potravinami.

Inspekce přijela ke kontrole, z níž vyvodila své závěry – prozatimní tečkou je pokuta 190.000 korun, ale i tento verdikt firma napadla správí žalobou. Kromě toho inspekce podala trestní oznámení.

Policie pak obvinila tři vedoucí pracovníky prodejny z trestného činu. Tereza U. je viněna z toho, že v roce 2005 nařizovala prodavačkám ošetřovat oslizlé a zapáchající potraviny omytím v octové vodě či okrájením a vracet je do prodeje, a že tak činila i sama. Druzí dva manažeři dle obžaloby neplnili řádně povinnosti, když praktiky připustili.

Okresní soud v jejich jednání v květnu 2006 trestný čin nespatřil. Státní zástupkyně se odvolala a případ šel nakonec letos přece před soud.
Obžalovaní obvinění odmítají a za aférou vidí mstu iniciátorky oznámení za to, že nebyla jmenována na místo vedoucí úseku.

Vina prokázána?

Na závěr dokazování státní zástupkyně v závěrečné řeči měla vinu stíhaných za prokázanou.

Přes „selhání“ státní potravinářské inspekce, prodlení při prověřování informace z prodejny a nepodání včasného oznámení orgánům činným v trestním řízení, které by mohlo vést k obstarání možných přímých důkazů o tom, zda bylo v lahůdkách prodejny občanům nabízeno zdravotně závadné zboží či nikoliv, se podle žalobkyně podařilo obvinění prokázat. Zdravotní závadnost svědky popisovaných potravin potvrdili odborníci.

Motivací managementu k těmto postupům byl prý zřejmě tlak na stlačení nákladů v konkurenci obchodních řetězců.

Obžaloba navrhla uložit obviněným podmíněné tresty a zákaz výkonu vedoucích funkcí na úseku výroby a distribuce potravinářského zboží.

O bhajoba: zprostit

Obhajoba naopak zdůrazňovala, že „nebyla zjištěna jediná zdravotně závadná potravina ve smyslu trestního zákona“, která by se v Meinlu prodávala, nenašla se jediná osoba, která by si stěžovala na zdravotní potíže v důsledku požití potravin tam zakoupených.

Aféru podle nich rozpoutala iniciátorka oznámení, která jako silná osobnost ovlivnila výpovědi ostatních svědkyň. Podobně pak i „mediální kampaň“ po nepravdivé tiskové zprávě mluvčí inspekce o údajných zjištěních kontrolorů v Meinlu, která vyvolala nebývalý tlak a společenskou objednávku potrestání obžalovaných.

Podle obhajoby ale inspekce při kontrole zjistila jen běžná pochybení a řešila je ve své kompetenci. Je prý vyloučeno, aby inspektoři nezjistili v oznámení popisované zásadnější závady.

Advokáti poukázali na zákon o potravinách, podle něhož výrobek po datu použitelnosti či minimální trvanlivosti ještě automaticky není zdravotně závadný. V té souvislosti kritizovali znalce, který se v posudku dopustil podle nich i hrubých odborných chyb. Shodně navrhli své klienty obžaloby zprostit.

Autor: Vladimír Majer

14.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení