Napsal to úterní linecký deník OÖ–Nachrichten.

Podle něho mělo na Frauensteinu sledovat až 150 fanoušků vystoupení kapel jako „Silva Nigra“, „Flammensturm“ a „Selbstentleibung“.

Pořadatelé požádali o povolení koncertu před čtrnácti dny a v internetu jeho konání už oznámili.

Týden před akcí radnice žádost přezkoumala. „A se znepokojením jsme zjistili, že mají vystoupit skupiny, které se do Miningu nehodí,“ říká starosta Hasiweder. Protože tyto kapely patří do (extremistické) pravicové scény, dodává hornorakouský list.

„Nechci, abychom my Miningeřané upadli v podezření, že této ohavné ideologii nabízíme živnou půdu,“ dodal starosta.

„Zemskému úřadu pro ochranu ústavy a boj proti terorismu jsou metalové skupiny dobře známy, žádná z nich ale není zakázána pro pravicově radikální obsah jejich skladeb,“ připomínají OÖN.

Neonacisté?

A linecký deník pokračuje:

„Podle expertů má bývalý zpěvák české skupiny Silva Nigra, která byla plánována jako lídr koncertu, označovat nacionální socialismus ze své ,vnitřní přesvědčení´.“
Linecký deník zřejmě míní internetové stránky „antifa“. Ty připomínají rozhovor zpěváka a manažera kapely Ulvbertha (vlastním jménem Zdeněk Hlišníkovský) pro polský časopis. Uzavřel jej slovy: „National Socialism is my inner idea.“ (Nacismus je má vnitřní myšlenka.“)

Korutanská kapela „Flammensturm“ měla podle OÖN svého času na internetových stránkách svou muziku popisovat takto: „I když vyřčené zní snad jemně a klidně, poselství za hudbou takové rozhodně není. Křesťansko–židovská a stále silnější muslimská víra nejsou žádnými směry vyznání, které by směly být tolerovány…“

Také o skupině „Selbstentleibung“ mohou podle lineckého listu znalci scény leccos říci. „Tak měl jeden hostující bubeník na otázku v interview ujistit, že je zastáncem tzv. ,elitářského´ světového názoru. ,Slabost a postiženost byly už dost dlouho trpěny,´ měl říci. A města jako Vídeň jsou mu prý nesympatická, protože jsou mimo jiné plná migrantů.

OÖN skládají starostovi obce s 1148 obyvateli za „občanskou odvahu“ k zákazu poklonu. Připomněly také, že podle jejich informací dva členové kapely Silva Nigra hráli i ve skupině Inferno z Karviné.

Z moravské scény

V případě Inferna zase antifašisté upozorňují na odpověď zpěváka Adramelecha na otázku, zda kapela válčí s různými křesťanskými organizacemi nebo se ZOG. Adramelech odpověděl: „Inferno je hrdým článkem Slovanské říše, podporující pohanskou víru a čistou Bílou Evropu!!!“.

Stránky dodávají, že termín ZOG pochází z anglického „Zionist occupation government“, tedy „Židovská okupační vláda“, pojmu, který používají výhradně neonacisté a slouží k označení jakékoli vlády (které jsou podle neonacistů všechny pod přímou kontrolou židů…).

OÖN poznamenávají, že zpěvák Inferna s bývalým zpěvákem Silvy mají být autory „metalového“ trička s nápisem Pure Elite Aryan Terror – tedy Čistý elitářský arijský teror.

Český internet uvádí Silvu Nigra jako „nekompromisní black metalovovou“ kapelu z Ostravy.

Ve spolupráci dvou vydavatelství, českých Ravenheart a rakouských Ashen Productions, vyšlo v roce 2007 její čtvrté CD Epocha.

Jedna z internetových kritik hovoří o charismatickém projevu zpěváka Ulvbertha a jeho „filosofií nasáklých textech“.

„Album je opět skrz naskrz prostoupené nenávistí a zhnusením z okolního světa, což doslova čiší z každého songu z této desky,“ píše kritik z branže.

Na druhé straně Tomáš Lánský v Deníku z 30. července 2008 vyslovuje názor, že v případě Silvy Nigry a dalších metalových kapel „extrémní texty patří spíš k jejich temné image“.