Škoda za čtyři sta

Milan T. loni v prosinci kolem 17 hodin sebral ze stojánku stánku u Penny Marketu v Písku čtyři volně vystavené DVD – Obecnou školu, koncert Apocalyptiky, Mrazík a stejnojmenný muzikál. Vše za 196 korun.

Kolemjdoucí občan informoval nájemce stánku a ten zloděje, kterého osobně znal, přistihl. Ten mu pak vydal Obecnou školu a koncert, další tituly ale ne, prý si je koupil. Poškozeného měl nato kopnout do holeně a praštit nad oko, načež ujel na kole. „Zveličil to, jen jsem ho poodstrčil, když mi roztrhl igelitku, na žádné napadení si nepamatuji,“ tvrdil ve čtvrtek u soudu obžalovaný. Ze stánku prý vzal jen jedno DVD. Druhou krádež nepopíral. 28. února vzal v Kauflandu dvě prázdné přepravky od piva, pronesl je a prodal v Tesku. Způsobil tedy škodu 200 Kč.

V recidivě

Kromě toho byl stíhán i za to, že v noci na 6. únor pobyl v neobývaném a nezamčeném bytě v jednom píseckém domě. Podle okresního soudu byt protiprávně užíval.

Soud připomněl, že Milan T. je recidivistou. Byl mimo jiné pro krádež odsouzen v lednu 2007 na osm měsíců nepodmíněně. Za krádeže z července 2008 (opalovací krém apod. v Kauflandu a kuřecí stehno a další potraviny v Tesku) pak dostal v listopadu v souhrnu s odsouzením za neoprávněné užívání cizí věci devět měsíců. (Při rekapitulaci tohoto odsouzení před krajským soudem obžalovaný zdůraznil, že to kuře tehdy nepronášel přes pokladnu, ale snědl je na místě, protože měl hlad a zdravotní problémy.)

Tak jako tak mu písecký soud nově uložil onen rok do ostrahy.

V odvolání obhajoba rozporovala počet odcizených DVD a chování obviněného po činu vůči prodejci. K motivu jeho přenocování v cizím bytě obhájce zdůrazňoval, že to byl okamžitý nápad v situaci, kdy jeho mandant neměl kde bydlet. „Má pestřejší minulost, ale nyní posuzované skutky nejsou tak závažné, aby za ne měl sedět rok,“ mínil obhájce.

Méně nebezpečné

Milan T. pak ke svému „squatterství“ dodal, že byl tehdy v tíživé situaci. Pohádal se s přítelkyní, neměl kam jít, ocitl se na ulici a bylo deset pod nulou. Marně obcházel příbuzné, nocleh prý nesehnal ani na ubytovně . . . A krajský soud po poradě rozsudek první instance změnil.

Ve věci krádeže DVD také uvěřil prodejci, který událost popsal podrobně a zjevně neměl žádný důvod Milana T. křivě obviňovat. Naproti tomu obecná věrohodnost obžalovaného je vzhledem k jeho trestní minulosti velmi nízká, poznamenal předseda senátu.

Z rozsudku okresního soudu ale odvolací instance vypustila zmiňovaný neoprávněný zásah do práva k domu a tuto věc postoupila městskému úřadu k posouzení, zda nešlo o přestupek proti cizímu majetku. „Trestným činem skutek není,“ řekl předseda senátu. „Ani mráz na ulici nikoho neopravňuje k takovému jednání, ale zákonodárce mířil tímto paragrafem na daleko intenzivnější zásahy do práva k domu, než bylo toto několikahodinové narušení. Jeho společenská nebezpečnost je podstatně nižší než dlouhodobé obsazení bytu či domu, které staví jeho vlastníka do obtížně řešitelné situace,“ dodal.

Protože tak krajský soud trestal Milana T. jen za dva činy, trest mu poněkud zkrátil – za krádeže na deset měsíců do věznice s ostrahou.

Rozsudek je pravomocný. Byť odsouzený ještě na odchodu ze soudní síně nespokojeně zdůrazňoval, že toho trafikanta s DVD opravdu nijak nenapadl . . .