1/11

close Ilustrační foto info Zdroj: Jiří Sejkora zoom_in Všechny skutky se povedlo objasnit.Během své třicetileté praxe byl Václav Hýsek téměř na všech místech činu, kde se udály ty nejbrutálnější zločiny. Podle něj by filmaři měli z reálných případů inspiraci hned na několik lokálních detektivních seriálů. Dodnes tyto historické zločiny vyvolávají emoce a lidem při vzpomínkách na ně naskakuje husí kůže.

Podle majora Hýska se služba kriminální policie a vyšetřování budějovického 1. oddělení odhalování z odboru obecné kriminality před 20 lety zabývala 20 závažnými trestnými činy. Jihočeská mordparta tento rok do statistiky zapsala jejich stoprocentní objasněnost. „U dvou případů pro pokus vraždy došlo následně v jednom případě ze strany krajského státního zastupitelství k překvalifikování skutkové podstaty (případ č. 14), a to na loupež, a v jednom případě ze strany soudu (případ č. 8) na těžkou újmu na zdraví, v jednom případě vraždy (případ č. 9) došlo k odložení skutku, kdy bylo zjištěno, že se skutek nestal,“ vysvětlil úvodem.

Celkem šetřených skutků v roce 2003 bylo na jihu Čech 20, z toho 15 vražd a 5 vražd ve stádiu pokusu.

Českobudějovicko 2 / Českokrumlovsko 2 / Jindřichohradecko 3 / Pelhřimovsko 1 / Písecko 2 / Prachaticko 4 / Strakonicko 3 / Táborsko 3

Zdroj: Policie ČR (v uvedeném roce pod jihočeskou kriminálku spadal nadále i okres Pelhřimov).

Mezi nejčastější vražedné zbraně opět patří nůž, často pachatelé používali tupé předměty, mezi nejzajímavější patřily například prážek nebo násada od krumpáče. Ve výčtu nechybí střelné zbraně, a dokonce srážecí pistole na prasata, jeden vrah si zase oblíbil škrtidlo. I v roce 2003 se opakují stále stejné motivy, jako je majetkový prospěch, vyřizování osobních účtů, žárlivost a osobní neshody mezi aktéry.

loading
arrow_left Předchozí
1/11
Další arrow_right