Ilona K. (19) loni 3. listopadu kolem 23.50 hodiny v domově pro osoby se zdravotním postižením Domeček v Javorníku na Prachaticku napadla svou 59letou spolubydlící.

Ta v tu dobu ležela. Obviněná na ni klekla, dala jí polštář přes ústa a nožem s čepelí dlouhou šest a půl centimetru ji bodla do hrudníku.

Způsobila jí zavzdušnění a zakrvácení dutiny hrudní, tedy poranění těžké.

Ilona K. uvedla, že toho večera se s přítelem dívali na pohádky. Pak se vrátila do pokoje a pustila si rádio, při kterém je zvyklá usínat.

Spolubydlící jí prý začala nadávat, a že ji nenávidí.

Poškozenou prý vícekrát upozorňovala, aby ji nechala být, že by po ní taky mohla „vyjet“.

Varovala údajně i sestry v domově, aby je daly od sebe, nebo se něco stane.

Protože spolubydlící oné noci s nadáváním nepřestala, „ruplo jí v bedně“. Položila jí polštář přes obličej a bodla ji nožem, se kterým už k posteli přišla. Bodla prý proto, že se chtěla pomstít.

Spolubydlící začala brečet, ona vyšla na chodbu a zavolala sestru. Došlo jí prý, že to, co udělala, asi nebylo správné.

Ošetřovatelkám krvácející zraněná řekla, že ji spolubydlící chtěla zabít. Ilona K. to ale popřela. Řekla si o prášek na spaní a šla spát. Pobodanou ženu odvezla záchranka.

Zašil ranku

Chirurg v prachatické nemocnici v pátek řekl, že od RZP měl informaci o poranění způsobeném na hrudi pravděpodobně křížkem. To mu měla potvrdit i pacientka. Rána nekrvácela, žena uvedla, že nemá bolesti, nebyla dušná, takže upustil od revize asi půldruhacentimetrové rány. Tu zašil a objednal ženě sanitku na cestu zpátky.

Lékař uvedl, že signalizovaná mentální retardace pacientky jeho postup neovlivnila. „Bojoval jsem v tu dobu o život člověka na jipce, spotřebovali jsme patnáct nebo dvacet krevních konzerv, byl ve fatálním stavu, a do toho vám přivezou drobnou ránu, která nekrvácí,“ vysvětloval.

Když se prý druhý den dozvěděl, že mělo jít o poranění nožem, pacientku si pozval a ránu revidoval. Na tvrzení o dalším volání z ústavu o masivním krvácení poškozené druhý den kolem poledne uvedl, že si na to nevzpomíná.

Každopádně personál domova našel v nočním stolku obviněné ráno nůž a přivolal policii. K. byla umístěna v psychiatrické léčebně. K soudi ji doprovázejí ošetřující lékař a policista.

U Okresního soudu v Prachaticích byla obžalována z ublížení na zdraví se způsobením těžké újmy. Vzhledem k možné překvalifikaci na pokus vraždy však byla věc delegována krajskému soudu.

Nebyla nepříčetná

Podle posudku znalce psychiatra netrpí duševní chorobou.

Jeví syndrom týraného dítěte, od dětství je v sociálních zařízeních. V době skutku byla její schopnost ovládací jen lehce snížena. Znalec navrhl uložit jí ústavní ochranné léčení. „Pobyt ve věznici při výkonu trestu by pro ni nebyl vhodný,“ řekl.

Poškozená, už 20 let zbavená způsobilosti k právním úkonům, v pátek nebyla schopna účasti u hlavního líčení. V přípravném řízení tvrdila, že jí spolubydlící vyhrožovala zabitím, aby byl od ní pokoj.

Svědčit nemohl ani zmíněný přítel obviněné, rovněž zbavený způsobilosti. V přípravném řízení řekl, že Ilona K. víckrát veřejně prohlásila, že poškozenou jednou „kuchne“.

Státní zástupkyně se v pátek přiklonila k tomu, že šlo o pokus vraždy. Vzhledem k osobě pachatelky navrhla uložit K. ale jen podmíněný trest a současně ochranné ústavní léčení.

Obhájce navrhl uznat obviněnou ublížením na zdraví a od jejího potrestání upustit vzhledem k tomu, že by nesplnilo účel. Měla by se léčit v ústavu.

Ilona K. na závěr řekla, že je jí moc líto toho, co udělala.

Soud poté odročil.