K vyostřenému konfliktu mezi 64letým mužem a skupinou dětí došlo v pondělí odpoledne na hřišti před základní školou v ulici M. Chlajna na Máji. Vyvrcholil tím, že senior vyběhl na školáky se vzduchovkou v ruce, a údajně jim vyhrožoval zabitím. Podle vyjádření dvou svědků na ně mířil a dokonce i jednou nebo dvakrát vystřelil. Nikoho naštěstí nezranil.

On sám ovšem tato tvrzení popírá a tvrdí, že chtěl děti zbraní pouze zastrašit. Zdůvodňuje to tím, že mu permanentně házejí různé předměty do oken a rozbíjejí je. „Nelituji toho, bránil jsem pouze svůj majetek. Tyhle děcka jen provokují, nic jiného. Okna mi rozbily už sedmkrát a teď je rozbité další,” hájí se podezřelý muž. Na Máji žije už 21 let a vysvětluje, že problémů s neukázněnou mládeží tady v poslední době rapidně přibývá. Nejhorší to podle něj bývá mezi 12. a 14. hodinou, kdy se školáci vracejí z vyučování. „Kdybych se měl kam odstěhovat, tak bych šel hned pryč, protože už je to tady neúnosné. Když si děcka dělají, co chtějí, tak to přece nejde,” říká rezolutně starší muž. Jeho jméno redakce zná, ale nebude jej v této souvislosti zveřejňovat.

Naprosto odlišně však celou událost popsala dvojice na sobě nezávislých svědků, kteří v době incidentu volali na tísňovou linku městské policie. Prvním z nich je Stanislav Štrosmajer. Tvrdí, že muž na děti zbraní rozhodně mířil. „Viděl jsem staršího pána, který obešel dům a držel v ruce dlouhou zbraň. Jestli to byla vzduchovka nebo něco jiného, jsem v tu chvíli nepoznal. Mířil na ty děti a ony začaly ječet a utíkaly se schovat do křoví. Něco na ně přitom pokřikoval,” popisuje svědek Štrosmajer. Když se děti rozprchly, měl se muž podle svědka přesunout domů, rozsvítil světla a dále mířil na skupinku ze svých oken. Toto tvrzení potvrzuje i druhý svědek, který si nepřeje zveřejnit jméno. Je přesvědčen o tom, že rozzuřený senior dokonce jednou nebo dvakrát vystřelil. Otázkou ovšem zůstává, zda byla zbraň v té chvíli nabitá, nebo ne.

„Vyběhl ven, natáhl vzduchovku a začal mířit na děti. Vůbec jsem to nechápal. Děcka byly sice hodně daleko, ale i tak to bylo dost nepříjemné. Pak začal řvát a padla jedna nebo dvě rány. Děti se rozutekly a on se sebral a zabarikádoval se doma. Za chvíli přijela policie,” zdůrazňuje druhý svědek. Jako první dorazili na místo činu strážníci. Podle jejich mluvčího Václava Supa už byl v té době klid a nikdo jiný kromě svědků se u hřiště nevyskytoval. „Muž hlídce potvrdil, že měl konflikt s několika dětmi, které mu házely kameny do oken. Dále však popřel, že by zbraní na někoho mířil či střílel. Pouze potvrdil, že se zbraní vyběhl ven a zde s ní hrozil dětem,” uvedl Sup.

V současné době případ vyšetřují policisté. Podle policejní mluvčí Reginy Tupé se jedná o přestupek proti veřejnému pořádku, takže pachateli hrozí maximálně pokuta. „Podezřelý muž vzbudil veřejné pohoršení tím, že se pohyboval po sídlišti se vzduchovou puškou s úmyslem zastrašit skupinu dětí, jež si hrály v okolí domu. Ke zranění nikoho z účastníků nedošlo,” potvrdila Tupá. Dodala, že další případní svědkové se mohou přihlásit na lince 158 nebo na čísle 974 226 720.