Je jeden z posledních srpnových dnů, když šestatřicetiletý muž z Budějovicka spolyká prášky a šplhá do koruny mohutného stromu v parku Stromovka. Stojí na větvi ve čtyřmetrové výšce s oprátkou kolem krku. Je pevně odhodlaný skočit. Záměrně volí  odlehlejší místo asi šedesát metrů od cesty. V zamýšleném směru skoku navíc předem prořezává větve, aby mohl volně padat. Smráká se.

V poslední chvíli si vzpomene na své dítě a něco 
se v něm zlomí. Vytočí linku 158 a suše oznámí, že se rozhodl skoncovat se životem. Zároveň však prozradí, kde 
se zrovna nachází. Během chvilky přijíždí několik aut 
s majáky. Policisté, hasiči 
i zdravotníci, všichni jsou připraveni zasáhnout. Vyjednávání se ujímají podpraporčíci Josef Rod a Jan Beneš z budějovického Oddělení hlídkové služby. Ještě netuší, že je čeká perná hodina. Rozhodne při ní jediné. Rodina.

Sebevrah se zpočátku nechce bavit a tvrdošíjně odmítá slézt. Po chvíli přiznává, že má problémy s partnerkou. Nechce ji však opustit kvůli dítěti. „Sám jsem táta od rodiny a vím, že děti jsou velmi citlivé téma. Proto jsem na něj hned navázal s tím, že tady přece nemůže zanechat potomka bez zajištění. Po chvíli se nám podařilo přesvědčit ho, aby si alespoň sundal oprátku z krku. Měl v sobě prášky a začínal být malátný. Hrozilo, že může uklouznout  a spadnout," popisuje policista Josef Rod. Nešťastníka nakonec z větví vysvobodí hasiči. 
Po vypumpování žaludku putuje na psychiatrii.

O tři dny později, poslední srpen. Hlouček lidí zuřivě mává na přijíždějící policejní hlídku u slepého ramene Malše naproti hotelu Budweis. Je krátce před 17. hodinou a pozornost kolemjdoucích právě upoutává zjevně podnapilý devětačtyřicetiletý muž, který se i v oblečení chystá skočit do vody.

Netrvá dlouho a skutečně se v ní ocitá. Je poměrně chladno. Najednou chce ven, ale nemůže. Plácá sebou 
u břehu jako ryba na suchu 
a cosi nesrozumitelně vykřikuje. Voda mu sahá asi po pás. 
Na pomoc přicházejí podpraporčíci Tomáš Koblic a Aleš Janouch, rovněž z hlídkové služby.

Místo aby jim vyrazil naproti, mění směr a nepochopitelně se vydává na druhou stranu. Uprostřed se začíná topit. Policista Koblic proto neváhá, odhazuje pás s pistolí a nejnutnější součásti uniformy a vrhá se do vody. „Nebylo zbytí. Ten člověk očividně nebyl v pořádku a hrozilo mu utonutí. Doplaval jsem za ním a chytil ho. Naštěstí to bylo 
v místech, kde jsme stačili," líčí Tomáš Koblic. Muž byl vláčný a pomoci se nijak nebránil. Když s ním policista doplaval ke břehu, hodil mu kolega tažné lano z auta, aby na něj prokřehlého plavce přivázal. Aleš Janouch je pak oba vytáhl ven. Opilcovy další kroky směřovaly na záchytku.

Sebevražedných pokusů každoročně přibývá. Hlavně 
mezi muži. Lidé v krizových životních situacích se mohou pokusit vyhledat pomoc třeba na budějovické Lince důvěry.  Sídlí ve Středisku pro mezilidské vztahy v Nádražní ulici č. 105/47 a funguje nepřetržitě. Číslo je 387 438 703.