Jsou stíháni na svobodě. Jiří T. (47), Jan R. (48), Richard K. (30), Čestmír K. (49) a František S. (37) jsou viněni z vylákání úvěrů u ČSOB na nákupy zemních a lesních strojů. Podle žalobce při tom předkládali peněžnímu ústavu fiktivní doklady o nabytí i samotné existenci strojů, fingované smlouvy s údajnými odběrateli prací apod.

Úvěry měly jistit mj. zástavní smlouvy ke strojům a pohledávky firmy za zákazníky. I tyto dokumenty ale byly podle státního zástupce fiktivní. První dva uvedené stíhá obžaloba jako organizátory podvodu, další tři jako přímé pachatele.

Hlavní líčení, které předpokládá obsáhlé dokazování, se „zadrhlo“ na samém začátku. Minulé pondělí se k němu totiž nedostavil bez omluvy Richard K. Nevěděl o něm nic ani jeho obhájce. Předseda senátu tedy Richardu K. uložil 10 000 korun pokuty a jednání odročil o týden.

Nařídil předvedení tohoto obžalovaného policií. Ta ale v pondělí ráno sdělila, že pan K. se nenachází na adrese, na níž se má zdržovat.

Předsedu senátu pak telefonicky kontaktovala osoba, která se představila jako Richard K. Muž tvrdil, že je v současné době hospitalizován na Slovensku. Neuvedl ale žádné další podrobnosti.

Nic o něm nevěděl ani jeho obhájce. Předseda senátu pak na úvod jednání konstatoval, že Richard K. je jedním z hlavních obžalovaných. To prakticky znemožňuje případné vyloučení jeho věci k samostatnému projednání.

Řízení proto znovu odročil a oznámil, že na Richarda K. vydá mezinárodní zatykač.

Jednání má pokračovat v únoru.