Průkopníkem a zakladatelem této vysoce specializované činnosti u jihočeské policie je Jiří Kubeš z Borovan. Vystudovaný elektroinženýr působil na Odboru kriminalistických technologií 
a expertiz (OKTE) už od roku 1983, nyní je druhým rokem 
ve výsluze. Bývalé kolegy přesto stále navštěvuje a je jim k dispozici pro konzultace 
i odborné rady.

Nervy ze železa

S nejkurióznějším případem, jenž se zároveň zapsal do dějin české kriminalistiky, se před lety setkal v Blatné. Policie tehdy vyšetřovala dobrovolnou smrt staršího muže, který si vpálil kulku do hlavy i bez toho, aniž by měl k dispozici střelnou zbraň. Vystačil s obyčejnou elektrickou pájkou, dvěma maticemi a jedním nábojem ráže 7,65 mm.

„Pájkou zahříval zápalník náboje tak dlouho, až vyšla rána. Musel mít nervy ze železa, protože když jsme pak tento postup opakovali s balistikem, trvalo asi půl hodiny než došlo k výstřelu," vzpomíná Jiří Kubeš. Případů, které mu během skoro 30 let praxe prošly rukama, je hodně. Mezi ty nejsmutnější patřily smrtelné úrazy proudem. Zvlášť pokud obětí byli nezletilí. K jedné takové tragédii kdysi došlo třeba kvůli špatné konstrukci kamen. Jejich topná spirála totiž byla špatně odizolovaná. V důsledku toho zemřelo dítě, které se nohama dotklo tělesa a rukama radiátoru.

„Při pozdějším zkoumání jsme zjistili, že na vině je nejen konstrukce kamen, ale i špatně udělaná elektroinstalace 
v celém domě," popisuje Jiří Kubeš. Jiná zdánlivě nepodstatná maličkost, rozdílná velikost jednoho šroubku, měla smrtelné následky i pro mladého muže na diskotéce v Táboře. Zatímco dříve bylo takových případů podstatně víc, dnes naštěstí ubývají.

Lidé už si totiž nesestavují elektrické sekačky nebo prodlužovací kabely takzvaně doma na koleni, ale zpravidla toto vybavení koupí ve specializovaných prodejnách. To ale neznamená, že se v současné době takové případy nestávají. Přesvědčila se o tom třeba četa dělníků při kácení stromů kolem vysokého napětí. Jeden z mužů chtěl rukou 
odendat spadlý drát. A zemřel. „V poslední době řešíme hlavně požáry a žárovky," potvrzuje kriminalistický expert Jiří Kubeš. Právě požáry tvoří až 80 procent všech případů, které odborníkům na elektrotechniku procházejí rukama. Mezi ty nejznámější z posledních let patří třeba rozsáhlý požár v areálu táborské společnosti v roce 2009 se škodou 70 milionů korun nebo požár na interním oddělení budějovické nemocnice, při kterém v únoru 2010 uhořela nepohyblivá seniorka. Příčinou této tragické události byla vadná zářivka.

Znalec i fotbalista

„Lidé si většinou myslí, že zářivky nemohou vyhořet, ale není to pravda. Selhat mohou třeba tlumiče," upozorňuje Jiří Kubeš, jenž je zároveň registrovaným soudním znalcem. Po odchodu do výsluhy se hodně věnuje sportu, hlavně fotbalu. Mimo to působí jako předseda tělovýchovné jednoty v Borovanech. Přestože se zkoumání elektrotechniky může věnovat i jako soukromá osoba, podle svých slov se do toho moc nehrne. Po odchodu od policie soukromě řešil pouze jeden případ, v němž hlavní roli sehrál paralyzér. „Pokud je to jen trochu možné, doporučuji zájemcům, aby se se svými problémy obraceli přímo na krajské policejní specialisty. Na lepší odborníky totiž jen tak nenarazí," dodal s úsměvem Jiří Kubeš.