Jak uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner, naštěstí nebyl zraněn nikdo z pacientů. „Muž ozbrojený mačetou zaútočil na personál psychiatrického oddělení. Zranil čtyři osoby," upřesnil s tím, že personálu se nakonec povedlo útočníka znehybnit.

Na oddělení kromě policistů zasahovala i záchranka. „Tři posádky včetně lékaře zasahovaly v areálu českobudějovické nemocnice a ošetřili jsme čtyři zraněné osoby. Žádné další informace z důvodu probíhajícího vyšetřování nemůžeme poskytnout," informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Zuzana Fajtlová.

Páteční incident v českobudějovické nemocnici popisuje jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner:

Zdroj: Pavel Vilímek

Podle mluvčí nemocnice Ivy Novákové jsou zranění mimo ohrožení života. „Muž ozbrojený mačetou zaútočil na personál v odpoledních hodinách. Čtyřem nelékařským zdravotnickým pracovníkům způsobil sečná zranění. Podle prvotních informací jsou mimo ohrožení života. Nikdo z pacientů nebyl zraněn. Útočník byl personálem a bezpečnostní službou nemocnice znehybněn a následně zadržen Policií ČR," shrnula incident.

Jak doplnil Jiří Matzner, policisté budou nyní rozplétat, co útočníka k činu vedlo. „S ohledem na vyšetřování zatím nebudeme k případu zveřejňovat další podrobnosti. Jisté ale je, že po zadržení agresora již nikomu nebezpečí nehrozí," zdůraznil.

Jihočeský hejtman Martin Kuba v diskuzi u svého facebookového příspěvku upřesnil, že útočník nebyl na oddělení hospitalizován, ale byl tam na návštěvě.

Podle svědectví pacientky, která čekala na ošetření na traumatologii, přivezli na urgentní příjem kolem páté odpoledne ženy v bílých uniformách. „Asi to byly sestřičky, byly vidět krvavé stopy hlavně na nohou," popsala svědkyně. Podle informací policie nikdo ze zraněných nebyl zasažen v oblasti životně důležitých orgánů. 

Kolem budovy A, kde psychiatrie sídlí, už navečer panoval naprostý klid, tomu, co se uvnitř semlelo, nasvědčovali jen novináři, kteří se pohybovali před ní. Dovnitř personál nikoho nepouštěl.

Muž útočil v pátek odpoledne na psychiatrickém oddělení, které sídlí v historické budově vedle vstupního terminálu nemocnice. Kolem 18. hodiny byl v areálu nemocnice klid, jak ukazuje naše video:

Zdroj: Deník/Martin Tröster

„Chtěl bych ocenit obětavost a profesionální reakci našich zaměstnanců, díky nimž se podařilo útočníkovi zabránit v pokračování útoku. Důrazně odsuzuji dnešní neospravedlnitelný a brutální útok na zaměstnance nemocnice," reagoval generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek. 

Nemocnice jako tzv. měkký cíl systematicky nacvičuje řešení podobných útoků, aby svým pacientů a zaměstnancům zajistila maximální možnou míru bezpečí. Na psychiatrickém oddělení se podobná situace, k jaké v pátek došlo ve skutečnosti, cvičila loni v listopadu.