Dne 27. března 2000 si zajel občan z Němčic na pole mezi Vitějovicemi a Prachaticemi pro pár kamenů na stavbu. Při rozebírání hromady narazil na cosi jako kůži s vlasy. Protože měl v autě děti, dál nepokračoval. Večer nález oznámil policii.
Mrtvým v hromadě byl 26letý Václav Pártl ze Srnína, pohřešovaný od 3. prosince. Měl kolem krku omotaný drát.

Udělat bubáky
S obžalobou z jeho smrti stanuli 1. prosince 2000 před soudem Jindřich Kordík (tehdy 27), Tomáš Turek (21), Vlastimil Pinter (22) a Karel Novotný (39).
Podle obžaloby inicioval čin Kordík, který požádal příležitostného spolupracovníka diskžokeje Turka, aby sehnal někoho, kdo za sto tisíc zabrání jeho partnerovi v podnikání Václavu Pártlovi v úmyslu po narůstajících neshodách zrušit firmu podnikající na jeho živnostenské listy.
Tomáš Turek sehnal zbývající dva. Karel Novotný vylákal Václava Pártla před půlnocí 3. prosince z domu pod záminkou rychlé opravy jukeboxu v Prachaticích a s Pinterem pro něho zajeli vypůjčeným vozem.

Václav Pártl se posadil vedle řidiče Novotného. Vlastimil Pinter, který seděl za ním, mu za jízdy přehodil ocelové brzdové lanko o průměru 1,6 mm kolem krku a uškrtil ho. V katastru Vitějovic tělo posypali vápnem a ukryli v hromadě kamenů u silnice.
Oznámili to mobilem Tomáši Turkovi a ten jim k ránu předal v baru 20 000 korun, které mu přivezl Kordík. Ten rozhodně popřel, že by se chtěl partnera zbavit. V přípravném řízení mluvil jen o záměru ho „umravnit“, postrašit.

Tomáš Turek tvrdil, že Kordík ho žádal o sehnání někoho, kdo by Václavu Pártlovi rázně vysvětlil, že si má rozmyslet rozpuštění firmy, „udělat na něho bubáky“. Nadhodil mu prý jako tip všeobecně známého bitkaře Vlastimila Pintera; druhého našel sám, protože Karel Novotný mu dlužil a budil dojem, že za peníze udělá všechno. Myslel prý, že Václava Pártla zmlátí nebo mu třeba zlomí ruku, „vyléčí ho“.

Pro blbý prachy
Vlastimil Pinter řekl, že po něm Turek chtěl něco provést s Václavem Pártlem. Později prý to zadání upřesnil na vraždu. V přípravném řízení vypověděl, že tehdy neměl práci a potřeboval peníze. Dokonce zalitoval, co udělal „pro blbý prachy“. U soudu to ale změnil a tvrdil, že ho Turek začal vydírat, že když to neudělá, postará se o zabití jeho holky.
Kritického dne odpoledne pro něho Tomáš Turek přijel a řekl mu, aby vzal nějaké ocelové lanko. Pak jeli do Baumaxu koupit vápno a naložili krumpáč a lopatu.

Když v noci vyzvedli Václava Pártla a vyrazili na Prachatice, řidič náhle odbočil, což podle Pintera bylo znamení k akci. „Já ho vzal lankem za krk a Novotný mu zasadil loktem asi devět, deset silných ran,“ říkal Pinter u soudu. „Nic nedělal, seděl, nebránil se,“ říkal Pinter při prověrce výpovědi o reakci poškozeného.

Asi po kilometru odbočili na polní cestu, vynesli mrtvého, rozebrali hromadu kamení a uložili tělo do ní. „Vysypali jsme na něho půl pytle vápna, já přihodil ještě šest lopat hlíny, naskládali jsme na něho kameny a odjeli,“ líčil Pinter.
Řidič Karel Novotný tvrdil, že cestou najednou uviděl, jak se Václav Pártl vedle něho a zapnutý v bezpečnostních pásech zapírá nohama do podlahy a mizí celým tělem dozadu. Popřel, že by škrceného muže tloukl, že by ho společně vyndavali z auta, sypali na tělo vápno atd. Prý se na to, co dělal Pinter, nedíval. Popřel také, že by Pinterovi poskytl v autě kapesník k omotání ruky pro držení lanka.

Závěrečné řeči u soudu zazněly 5. ledna 2001. Pro Pintera, prý psychicky labilního a jednajícího pod nátlakem, požadovala obhajoba trest na samé spodní hranici, ostatní tři prý o záměru vraždit nevěděli a měli by být obžaloby zproštěni.

Dostali třináct let
Dne 10. ledna 2001 soud vynesl rozhodnutí. Jindřichu Kordíkovi uložil za účastenství na vydírání ve formě návodu rok nepodmíněně – nebyly důkazy, že by někoho navedl k vraždě.
Tomáši Turkovi soud dal za účastenství na vraždě jako organizátorovi třináct a půl roku, Vlastimilu Pinterovi a Karlu Novotnému za vraždu po třinácti letech.

Vrchní soud v Praze v dubnu trest Kordíkovi zpřísnil – za vydírání spáchané nejméně se dvěma osobami mu uložil šest let. Verdikt zrušil v prosinci 2001 Ústavní soud a Vrchní soud pak poslal jeho věc znovu do Budějovic.
Krajský soud ho v květnu 2002 obžaloby zprostil, ale odvolací instance mu případ znovu vrátila. V srpnu 2003 senát uložil Kordíkovi za účastenství na vydírání v přísnějším odstavci pět let do věznice s ostrahou.
Jeho odvolání Vrchní soud zamítl.

Byla to nájemná vražda, tvrdí policisté

Na případ vraždy za peníze vzpomíná i jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. „Čtveřice mužů chtěla tehdy přinutit Václava Pártla ke změně chování ve firmě Discovery, zejména, aby se zdržel jednání, které by mohlo vést k zániku firmy. Protože Pártl jednal jinak, než se jim líbilo, za částku 100 000 korun (platby nájemné vraždy) vylákal Novotný s Turkem Pártla, že potřebují opravu hudebního zařízení. Pak jej mezi Vitějovicemi a Prachaticemi v osobním vozidle uškrtili ocelovou strunou a jeho mrtvé tělo u silnice u Vitějovic zasypali nehašeným vápnem a hromadou kamení,“ zrekapituloval zločin Milan Bajcura.

Nejnižší trest, pět let za vydírání, dostal Jindřich Kordík a už je tedy na svobodě. Podle informací z internetu stále působí v jihočeské firmě Discovery, zabývající se prodejem, montáží, servisem a pronájmem světelné a zvukové techniky i prováděním návrhů diskoték. Obrátili jsme se na něj s dotazem, jestli má informace o dalších třech odsouzených, kterým by měl trest končit.
„K těm třem ani k události vám nic neřeknu a nebudu odpovídat na žádné vaše otázky, protože tenkrát mě všichni poškodili,“ reagoval včera na dotaz Deníku Jindřich Kordík.

Podle informací Deníku jeden ze čtveřice Vlastimil Pinter, odsouzený za vraždu na třináct let, sedí ve věznici Nové Sedlo na Lounsku, kde byl 18. ledna 2011 na vlastní žádost přeřazen do nejmírnějšího režimu výkonu trestu, tedy s dohledem. ⋌(rag)