Od počátku roku odhalili již tři podobné společnosti (družstva). Dvě jsou z Táborska, jedna ze středních Čech. „Zaměřili jsme se především na jejich jednatele, kteří vyřizují veškerou administrativu a jsou hlavními aktéry protiprávní činnosti. Jedná se o dvě ženy a jednoho muže z Ukrajiny, které jsme již obvinili z trestného činu napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky či neoprávněného zaměstnávání cizinců. Všichni jsou stíháni na svobodě."
S neoprávněně zaměstnanými cizinci zahajují policisté správní řízení o vyhoštění nebo správní řízení o ukončení pobytu na našem území.
„Podařilo se nám rozkrýt složitý systém, který funguje již několik let," pokračuje policejní mluvčí.
„Na jeho konci jsou nelegálně zaměstnaní cizinci, kteří díky získanému povolení k zaměstnání získali oprávnění pobývat na našem území. S touto nelegální činností jsou spojeny obrovské daňové úniky související s odváděním povinných plateb za zaměstnance, které jejich zaměstnavatelé ve skutečnosti státu neodvádí. Navíc pachatelé manipulují s pracovními místy, která ve skutečnosti nejsou k dispozici všem nezaměstnaným," pokračuje Štěpánka Uhlířová.
Systém funguje na jednoduchém principu. Společnosti, většinou družstva, které se nelegálním zaměstnáváním cizinců zabývají, mají nejčastěji jednatele ze státu bývalého Sovětského svazu.
Ten od svých krajanů obdrží plnou moc, aby jim zajistil práci. Samy společnosti nic nevyrábí, ale mají rámcové smlouvy s různými firmami v republice, např. jsou to pekárny či různé výrobny, pro které shání zaměstnance. Společnosti tak fungují jako zaměstnavatelé. Jejich jednatelé díky sjednaným rámcovým smlouvám oznámí na úřadu práce volné pracovní místo, na které pak získají cizinci Rozhodnutí povolení k zaměstnání.
Jde o povinnou náležitost k udělení pobytu na území ČR za účelem zaměstnání. Cizinec tak získá od úřadu práce uvedené rozhodnutí, dostaví se na Ministerstvo vnitra České republiky Odbor azylové a migrační politiky, který rozhoduje o pobytu cizinců na území republiky a žádá o udělení pobytu, který mu je díky prokázanému účelu pobytu udělen.
„Podmínkou je, že cizinec bude pracovat na předem uvedeném místě a bude provádět uvedený druh práce.," zdůrazňuje Štěpánka Uhlířová. Skutečnost je jiná. Společnosti, které takto cizince zaměstnávají, jsou na celém území republiky a své zaměstnance si mezi sebou různě vyměňují. Zaměstnávají je pak u jiných firem, kde dělají jinou práci, než na jakou získali povolení.
„Zjistili jsme také, že společnosti odvádí za své zaměstnance povinné platby státu jen po dobu několika měsíců. Pak je odhlásí a neodvádí nic, i když u nich dále pracují. Stát tak přichází o peníze. Navíc v rámcových smlouvách je uváděna vyšší mzda, než kterou cizinec při výplatě dostane. Pro firmy představují cizinci levnou pracovní sílu. Cizinci jsou vděčni za to, že jim společnosti pomohou vyřídit pobyt na území republiky a jsou na této, byť i minimální mzdě, závislí. Společnost na tomto rozdílu mezd vydělává," dodala policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.
A jak postupovat, aby vše bylo se souladu se zákonem? „Nabízíme cizincům asistenci při vyřizování povolení k pobytu," říká Jana Dvořáková, vedoucí českobudějovické Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice.
Cizincům ze třetích zemí, kteří pobývají na našem území legálně v režimu Zákona o pobytu cizinců č. 326/1999 Sb., pomáhá asistentka Taťjana Šeráková přímo na Odboru azylové a migrační politiky MV ČR v Českých Budějovicích. Cizincům poskytuje služby základního poradenství, asistenci při vyplňování formulářů a tlumočení do ruštiny. Pracovnice poradny je k dispozici každé pondělí a středu od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin. Projekt Asistenční služby poskytované cizincům na pracovišti OAMP České Budějovice II. je podpořen Ministerstvem vnitra ČR a potrvá celý letošní rok.
„Naše aktivity jsme odstartovali už loni. V roce 2013 se na Taťjanu Šerákovou obrátilo s prosbou o pomoc celkem 803 občanů z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu, Moldávie, Mongolska, Kazachstánu, Uzbekistánu a mnohých dalších zemí. Také proto jsme rádi, že projekt pokračuje i v letošním roce," dodává Jana Dvořáková.
Vyúčtování energií:
Co s tím, když sice máte přeplatek, ale přesto vyšší zálohy?Načerno pracující cizince čeká vyhoštění
Jihočeský kraj – Muži a ženy zákona si posvítili na firmy, které načerno zaměstnávaly cizince. „Policisté z jihočeské cizinecké policie od počátku loňského roku úspěšně pracují na případech nelegálního zaměstnávání cizinců v souvislosti se získáním povolení pobytu na území našeho státu," vysvětluje mluvčí Štěpánka Uhlířová.
Ilustrační foto.
|
Foto: Deník/Václav Pancer