VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad přepadením seniora jsou nejasnosti

České Budějovice -Zrovna večeřel, když do kuchyně vpadnul vysoký muž v čepici, se síťovinou přes obličej a s páčidlem v ruce.

30.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sláma

Za pokus způsobení těžké újmy na zdraví a za porušování domovní svobody označil v lednu Okresní soud v Č. Budějovicích skutek, z něhož byl viněn pan Jaroslav (39).

Kudálosti došlo loni 24. ledna navečer v Husově ulici v krajském městě. Ve svém bytě tam byl přepaden 91letý muž. Vetřelec se prý zarazil, jako by nepočítal s tím, že starý pán bude doma.


Poškozený ho údajně na první pohled stoprocentně poznal. Podle velikosti postavy a podle hlasu, jímž prý pronesl jediné slovo – zhyneš.


Mělo jít o muže, který měl v jeho domě asi půldruhého roku pronajaté nebytové prostory. Když neplatil, chtěl to pronajímatel řešit právní cestou. Před koncem roku klíče nájemci sebral exekutor.


Při poslední návštěvě kvůli dluhu prý měl tento nájemník na sobě stejné černé šaty.
„Host“ k němu po vstupu přiskočil, zmáčkl mu krk, bil ho do hlavy, srazil ho ze židle. Tloukl ho i ležícího na zemi, několikrát ho kopl a nakonec po něm hodil židli. Pak odešel.


Podle přepadeného šel útočník asi loupit.

Poškozený utrpěl četné oděrky, tržné rány a pohmožděniny, tedy lehká zranění. Při horším celkovém zdravotním stavu napadeného by podle znalce popsaný útok ale mohl starému pánovi způsobit těžkou újmu na zdraví.


Neteř poškozeného vypověděla, že ten večer při návratu ze cvičení asi po půl sedmé večer se proti ní se schodů řítil nadměrně vysoký muž v černé kapuci, v obleku a s páčidlem v ruce. Vyskočil na parapet a zmizel v sousední budově.


Strýce pak našla v krvi a zavolala policii a záchranku.


Podle jejího manžela poškozený od začátku říkal, že ho zbil ten Jaroslav.


Sousedka bydlící v bytě pod poškozeným slyšela rány chvíli před začátkem Večerníčku, tedy před 18.45.


On to nebyl?


Pan Jaroslav v přípravném řízení nevypovídal. U soudu potvrdil, že poškozenému dluží za nájem, ale nikdy prý na něho nevztáhl ruku.


Uvedl, že kritického dne ho známý po návštěvě v internetové kavárně odvezl na sídliště k autu. Zavolal přítelkyni, že jede domů, mluvil také s rodiči. Šel něco vyřídit do restaurace, kterou přítelkyně provozuje, a vrátil se domů k počítači. Pak si pro něho přišla policie.


Údajný svědek z kavárny řekl, že několik minut po vysazení pana Jaroslava na Máji volal své přítelkyni. Podle jeho mobilu to bylo v 18.26.


Jaroslavova přítelkyně uvedla, že obviněný přišel domů asi v 18.30, protože se dívali na Ulici. Pak šel se psem ven, prý také do její restaurace, a vrátil se asi za hodinu. Měl na sobě rifle a propínací svetr, nepřevlékal se.


Jeho návštěvu v restauraci před půl osmou „na malé pivo asi v džínsech a svetru a se psem vyjícím venku“ potvrdila před krajským soudem číšnice.
Na dotaz zmocněnkyně poškozeného, proč že ji pan Jaroslav na chodbě soudu před veřejným zasedáním „vřele objal a políbil“, svědkyně odtušila, že sama neví, že se to stalo poprvé.


Jako Spiderman?


Okresní soud provedl šetření na místě samém, mj. k pravděpodobnému způsobu vniknutí pachatele do domu.


Uzavřel, že muž nejspíš překonal 2,5 m vysokou zeď zahrady a odtud se dostal na dvůr. Přes vedlejší trakt pronikl ke zdi hlavního objektu. Přistavil si štafle a po nich vylezl oknem do chodby. Rozbil sklo okna ke schodišti, postoupil nahoru, překonal železnou mříž od schodiště k chodbě patra, vypáčil dveře bytu poškozeného a vešel dovnitř…


Podle soudu to koresponduje s velkým fyzickým potenciálem obžalovaného jako bývalého sportovce a s jeho dobrou znalostí místa, kde delší dobu podnikal.


Z vrcholu štaflí opřených u okna domu byla sejmuta pachová stopa pana Jaroslava. Ten vysvětloval, že prý jednou pomáhal poškozenému na zahradě, což zase starý pán popřel.


Ze záznamu telefonních hovorů z mobilu obviněného soud vydedukoval, že vzhledem k pouze pětiminutové vzdálenosti mezi bydlišti obžalovaného a poškozeného měl pan Jaroslav možnost od 18.42 do 19.02 zaútočit na starého pána.


Jeho vinu měl za prokázánu. Za velmi přitěžující okolnost pokládá útok na značně starého člověka. Proto mu uložil tři a půl roku vězení.
Pan Jaroslav se odvolal.


Neprokázáno?


Obhájce JUDr. František Vavroch upozornil na rozpory ve výpovědích rodiny poškozeného o tom, kdy že přepadený poprvé označil pachatele.
Jediná nezávislá svědkyně situuje dobu přepadení před Večerníček, kdy se ale obviněný „zdá mít alibi“.


„Soud jen domýšlí, jak dlouho trvá jízda k domu poškozeného, jak měl pachatel překonávat sousední nemovitosti, jak si mohl připravit žebřík, když do domu neměl od prosince přístup, jak dlouho mu to všechno i s převleky a se stejnou cestou zpátky trvalo,“ vypočítával obhájce.


„Prostoduché“ počínání pachatele v bytě prý nesvědčí tomu, že by chtěl zůstat nepoznán poškozeným, s nímž se měl znát. Pachová stopa na žebříku, který stával dva, tři metry od provozovny užívané obžalovaným, nedokazuje, že štaflí použil právě k vniknutí do domu…


Neobjasněna je motivace činu. Přepadení mohl podle dr. Vavrocha spáchat třeba někdo z dalších nájemníků, otázkou jsou případné jiné majetkové zájmy rodiny poškozeného…


Navrhl věc vrátit soudu prvního stupně, nebo pana Jaroslava obžaloby zprostit.


Ten pak prohlásil, že pro něho je fyzické násilí „něco šíleného“, v životě že na nikoho ruku nevztáhl. „Žiju pro lidi, mám je rád,“ uvedl i v souvislosti se vzpomínaným spontánním objetím známé svědkyně na chodbě soudu.


Krajský soud pak rozsudek první instance zrušil včetně výroku o zproštění obžaloby pana Jaroslava ze dvou podvodů v souvislosti s podnikáním.


Těmi se má okresní soud zabývat znovu a mimo jiné zvážit, zda se obviněný například nedopustil jiného trestného činu, třeba zvýhodňování věřitele.
V případě přepadení v Husově ulici má soud ještě podrobněji zkoumat přístupovou cestu pachatele do objektu také z hlediska času i (ne)zanechání stop na zdech a na oděvu lezce.

Autor: Vladimír Majer

30.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 250 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220343 - rada/odborný rada v Oddělení daňového procesu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -koordinace a metodické usměrňování rozhodujících směrů výkonu správy daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění, zahrnující stanovení jednotných pravidel pro uplatňování pravomoci správců daně,, -přípravu rozhodnutí vydávaných finančním úřadem v daňovém a správním řízení,, -zpracování stanovisek k opravným prostředkům proti rozhodnutí finančního úřadu,, -zastupování finančního úřadu před soudem., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 16. dubna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b., Více informací a žádost včetně požadovaných příloh ke stažení na:, http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4157811. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj, Mánesova, č.p. 1803, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marie Tichá, +420 387 722 289.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÁ KUCHAŘKA - STUDENÁ KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: k platu bonusy, vhodné i jako brigáda např. pro důchodce, vyuč.v oboru není podm, pr.doba PO-PA 4.30-13:00 hod.,SO+NE volné. Pracoviště: Laprod a.k., s.r.o. - lahůdky, Husova tř., č.p. 498, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kozel, +420 604 820 669.

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 12 200 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA MYCÍ LINKY, ÚDRŽBÁŘ ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mzda bude ujednána při osobním jednání. Čerpací stanice Robin Oil na Máji u Cinestaru., Komunikace se zákazníky, příjemné vystupování, určitá zručnost, chruť do práce.. Pracoviště: Ing. pavel mikeš - čerpací stanice robin oil, M. Horákové, č.p. 1432, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kontakt, +420 724 980 559.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 700 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA S OSVĚDČENÍM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: dle zákona 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Mzdové podmínky: po zapracování až 20 700 Kč, Náplň práce: poskytování ošetřovatelské péče v domácím prostředí, Požadujeme: , Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry bez odborného dohledu dle zákona 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů, Minimální praxe u lůžka 2 roky, Zdravotní způsobilost, bezúhonnost, Praktické a samostatné myšlení, Komunikativnost, trpělivost, empatii, Práce na PC, Řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, Pružnou pracovní dobu, Podporu dalšího vzdělávání, Týden dovolené navíc, Služební telefon, Služební automobil, Zájemci, zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s motivačním dopisem do 31. 3. 2018 na e-mail sarka.jarolimkova@mchcb.cz, tel.: 733 755 953.. Pracoviště: Městská charita české budějovice, Žižkova tř., č.p. 309, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Šárka Jarolímková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budějovičtí vyprovodili zimu, která se drží zuby nehty a přivítali jaro.
38

OBRAZEM: Letošní zimě dali Budějovičtí vale

Požár rodinného domu v Čimelicích.
9

V Čimelicích při požáru rodinného domu uhořely dvě osoby

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

V Bernarticích chtějí ukáznit řidiče

Bernartice - Dlouhodobým problémem v Táborské ulici na průtahu Bernarticemi je hustá doprava, ale především neukáznění řidiči.

Čekejme zataženo a teploty pod nulou

Jižní Čechy - V pondělí bude v kraji zataženo až oblačno, místy přechodně i polojasno.

V nové pohádce Z pekla do pekla čerti k smíchu rozhodně nebudou

Český Krumlov - Výpravnou pohádku o tom, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, natáčí na jihu Čech mladý režisér Daniel Habrda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT