„Pachatelé vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se dostat k cizím penězům, a proto nezbývá být skutečně velmi opatrní a přemýšlet, než někam své peníze pošlete nebo než zadáte někam údaje ke své platební kartě či internetovému bankovnictví. Jako varování mohou posloužit tři poslední zaznamenané případy z Prachaticka a Strakonicka,“ připomíná jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Myslel si, že mu píše pošta. Byl to podvodník

O 15 000 korun přišel muž z Prachaticka, který ve středu 21. prosince dostal SMS zprávu, která obsahovala odkaz na internetové stránky, které se jevily jako webová stránka České pošty. „Na těchto stránkách byla výzva k vyplnění doručovací adresy k doručení balíku a také k vyplnění údajů platební karty, aby mohlo dojít k zaplacení poplatku za uskladnění balíku. Poškozený všechny údaje v dobré víře vyplnil a pak stránky zavřel. O dvě hodiny později mu pak z jeho internetového bankovnictví začaly chodit upozornění, že z jeho účtu bylo provedeno několik transkací do rumunské banky. Poškozený tedy účet okamžitě nechal zablokovat, přesto o výše uvedenou částku přišel. Případ řeší policisté z obvodního oddělení ve Vimperku jako trestný čin podvodu," popsala mluvčí.

Prodával na Bazoši sekačku, přišel o 150 tisíc

Další dva případy internetových podvodů řeší strakoničtí kriminalisté, specialisté na hospodářskou trestnou činnost. Rovněž ve středu 21. prosince zahájili úkony trestního řízení ve věci podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Ilustrační foto.
Obleva je tu. Hladiny vodních toků můžou stoupnout až na druhý povodňový stupeň

„Poškozeným je v tomto případě muž, který na interentových stránkách bazos.cz uveřejnil inzerát, ve kterém nabízel k prodeji elektrickou sekačku. Přes aplikaci Whatshapp jej kontaktoval neznámý pachatel, který vystupoval jako žena a zajímal se o koupi nabízeného zboží. Poškozenému pak pachatel poslal falešný odkaz na přepravní službu DPD, ve kterém po jeho otevření vyplnil poškozený požadované údaje. Následě obdržel odkaz do aplikace společnosti Československá obchodní banka, kde potvrdil požadavek, kterým mu měla být na bankovní účet připsána částka 500 korun za prodej sekačky. Jednalo se však o falešnou, podvodnou aplikaci a poškozenému tak pachatel z účtu postupně odčerpal 150 000 korun,“ přiblížila mechanismus stále se opakujícího podvodu Štěpánka Schwarzová.

Chtěl akcie, je přes půl milionu v minusu

Jiný typ podvodného jednání oznámil další poškozený. Ten koncem listopadu reagoval na inzerát nabízející nákup akcií jedné společnosti. Následně byl telefonicky kontaktován mužem, který se mu nabídl, že pokud zašle částku 10 000 korun, tak mu zřídí účet na burze pro další obchodování s akciemi. To poškozeného zaujalo a peníze poslal. Další měsíc skutečně na stránkách obchodoval a vydělal svým obchodováním postupně částku ve výši 5 500 USD. V úterý 20. prosince chtěl vydělané peníze zaslat na svůj bankovní účet a spojil se s mužem, se kterým původně komunikoval. Ten mu řekl, aby se přihlásil na svůj bankovní účet a odeslal částku 9 000 korun na jím uvedený účet s tím, že pak bude možné peníze vyplatit. „Když však peníze odeslal, tak bezprostředně poté mu z jeho účtu byla postupně odeslána hotovost ve výši 230 000 korun a současně byl k tomuto účtu sjednán úvěr ve výši 300 000 korun. Tyto peníze byly rovněž odeslány pryč. Kriminalisté tento případ prověřují jako trestný čin podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací,“ vysvětlila, o co v tomto podvodu šlo, policejní mluvčí.