Celkem dva bankomaty České spořitelny v Českých Budějovicích napadli v uplynulých dnech zloději.

V tichosti do nich nainstalovali speciální zařízení, které jim může dopomoci ke zkopírování platebních karet klientů. Stejně postupovali i v Břeclavi.

Spořitelna proto nyní preventivně zablokovala karty zhruba 200 svým klientům. „Děláme to standardním způsobem s cílem minimalizovat v době dovolených případné negativní dopady na klienty,“ vysvětluje Klára Pačesová z tiskového oddělení spořitelny. Každému klientovi, kterému chce spořitelna kartu zablokovat, nejprve její pracovníci zavolají a situaci mu vysvětlí. Pokud jej neseženou, zablokují kartu automaticky, a poté se jej dále pokouší zastihnout.

„Klientům samozřejmě ani v případě zneužití jejich karty nehrozí žádná finanční ztráta. Pokud se prokáže zneužití karty, kompenzujeme ztráty v plné výši,“ ujišťuje Klára Pačesová. Padělané karty, které se podařilo policistům zadržet, použili pachatelé v jihovýchodní Asii a v jižní Americe.

Česká spořitelna má v jihočeské metropoli dohromady dvacet bankomatů. Případy jejich napadení zloději se zde objevily už v srpnu a září loňského roku. Po pachatelích nyní intenzivně pátrají jihočeští policisté. K případu však nechtějí v současné době uvádět žádné bližší informace.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o závažný případ, který je takzvaně čerstvý, a kriminalisté na něm pracují, nebudeme k této věci poskytovat žádné informace,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Heřmanová. Jak dodává, je těžké se vyjádřit i ke kvalifikaci tohoto jednání, ale nepochybně se jedná o krádež nebo podvod.