Je jich stejně jako hráčů v jednom fotbalovém týmu. Parta osmi mladých mužů a tří žen (všichni ve věku 19 – 38 let, pozn. redakce) z Týnska se ovšem nevěnuje sportu, ale časté konzumaci návykových látek. Hlavně pervitinu a marihuany. Protože drogy sami vyráběli a pak si je mezi sebou vzájemně prodávali a měnili, mají teď dost velký problém. Kriminalisté je obvinili z nedovolené výroby, držení a distribuce omamných a psychotropních látek a jedů. Hlavní pachatel – 22letý recidivista skončil ve vazební věznici a hrozí mu dvouletý až desetiletý nepodmíněný trest odnětí svobody.

Budějovičtí kriminalisté se zaměřením na drogovou problematiku mu byli na stopě od loňského května. Když ho v prosinci zadrželi, prokázali mu nejméně 150 případů prodeje pervitinu dalším osobám. „Drogu vyráběl po menším množství v rodinném domku na Vltavotýnsku. Při domovních prohlídkách byly zajištěny předměty a chemikálie na výrobu této látky i samotný pervitin a marihuana,“ popisuje komisař, který na případu pracoval. Mladík měl stálý okruh odběratelů a pár svých známých navíc naučil drogu vařit. Proto bylo jen otázkou času, kdy ho někdo nahradí. Podle kriminalistů to skutečně netrvalo příliš dlouho.  

Z celkového počtu deseti spolupachatelů se jich na výrobu a distribuci pervitinu vrhlo hned šest. „Tuto drogu vyráběly třeba všechny tři obviněné ženy. Dvě spolu a jedna samostatně. Chtěly pokrýt hlavně svou vlastní potřebu,“ říká komisař.  Zbývající čtyři pachatelé jsou obviněni z pěstování a prodeje marihuany.  Je mezi nimi například 34letý muž, kterému na podzim policisté zabavili desítky různě vzrostlých rostlin.  Údajně se o ně staral víc než vzorně. Kromě toho měl doma vybavení pro pěstování pod umělým osvětlením. Tedy různé zářivky, větráky, trafa a podobně.  

Kriminalisté ho stíhají i přesto, že mu neprokázali prodej ani jiné poskytnutí drogy dalším osobám. Dalším obviněným je 22letý mladík, který prodal tuto návykovou látku v nejméně čtyřiceti zjištěných případech. Při domovní prohlídce u něj kriminalisté zajistili přes 200 gramů marihuany. „Za obdobnou trestnou činnost byl již v minulosti pravomocně odsouzen a potrestán,“ podotýká komisař.

Desítky svědků

Kriminalisté během celého vyšetřování zajistili několik stovek gramů marihuany, tři varny pervitinu a prostředky na jeho výrobu.  Úzce přitom spolupracovali s policisty z týnského obvodního oddělení. Některé z pachatelů neodradilo od páchání trestné činnosti ani to, že už byli pro různé prohřešky odsouzeni, a teď jim proto hrozí přísnější postih.  

Zatímco část obviněných má dosud čistý rejstřík, nejstarší z party už byl dokonce kvůli drogám ve vězení. Další desítky mladých lidí  z celého Vltavotýnska figurují v případu jako svědci.