Peklo v paneláku

Poslední dva měsíce prožívá žena peklo. Již několikrát ji totiž brutálně přepadl a zbil násilnický soused, který si ji vyhlédl zřejmě proto, že je slabší a nemůže se bránit.

Dokonce za ní vtrhl i do bytu. Teď ohrožuje i jejího syna, ale policie ani soudy ji nemohou ochránit. I když o jeho násilnické činnosti moc dobře vědí. Minimálně do druhé půlky dubna se bude žena o život strachovat dál.

„Případ se táhne již déle,“ přiznává mluvčí českobudějovické Policie ČR Regina Tupá. „Muže jsme skutečně zadrželi a bylo už proti němu zahájeno trestní stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Je podezřelý i ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody, protože vnikl do jejího bytu.“

Víc prý ale policisté udělat nemohli. Teď jsou na řadě soudy, které musí násilníka potrestat a zabránit, aby se oběť cítila v ohrožení života.
Muž byl již podle soudu potrestán. „Dostal trestní příkaz, proti kterému se ale odvolal,“ říká soudkyně okresního soudu, jejíž jméno je redakci známo. Jinými slovy, potrestaný násilník trest nepřijal a odvolal se proti němu.

Proto se uskuteční hlavní líčení, ale až v druhé polovině dubna. Do té doby se budou pachatel i oběť potkávat na patře dál. Jak snadno může přeskočit jiskra násilí jako již několikrát předtím. Možná by pomohl takový trest, jako platí v některých jiných státech. Násilník se na určitou vzdálenost nesmí přiblížit k oběti. Muž by se pak musel odstěhovat a k oběti by nesměl na krok. Jenže tento praktický trest české právo nezná.

Násilník ženu několikrát přepadl na chodbě panelového domu, bil ji, škrtil, nadával a vyhrožoval, že ji zabije. „Jednou už jí dokonce půlkou těla vystrčil z okna ven,“ vypráví bratr nešťastné ženy. Jména sourozenců Deník zná.

„Dokonce za ní rozzuřený soused vnikl večer i do bytu a zdemoloval zde předsíň.“

Přivolaná policie muže sice zpacifikovala, ale za pár hodin už byl zase zpátky. „Měli ho nechat zavřeného už jen proto, že se pokusil sestru zabít,“ rozčiluje se bratr.

Útoky nepřestaly, jako by si byl muž dobře vědom toho, že se mu nemůže nic stát. „Nadával jí, vyhrožoval, zvonil o půlnoci na zvonek, aby jejich rodinu vystrašil.“

Kdyby si to s ním ručně vypořádal manžel napadené, šel by si asi sednout on. A hned. Takhle je to ale jinak. Násilník silný v kramflecích v teroru nepřestával a stupňoval ho. „Za pár dní ji napadl znovu a také se vrhl na jejího syna.“

Podle bratrových slov už mu byl udělen podmíněný trest. Soudkyně ale jeho výši odmítá prozradit a odkazuje na veřejné hlavní líčení v druhé polovině dubna.

Čekání na smrt?

Když se muž dozvěděl, že je potrestán, napadl sousedku znovu. Žena se obrátila na policii a čekala, že udělá násilí přítrž. Jenže o tom, zda zůstane za mřížemi, nerozhodují oni. Policisté z obvodního oddělení ženě prý dobrosrdečně radili, aby se odstěhovala jinam. Místo, aby se pakoval násilník. Do líčení zbývají tři týdny. Tři týdny života ve strachu, kdy ji rozezlený soused znovu napadne. Nebo ještě hůř, kdy napadne jejího syna, který se nemůže bránit. Zřejmě teprve až jeden z nich zůstane ležet pod oknem panelákového domu, soudní a výkonná moc teprve usoudí, že něco nebylo v pořádku a že se s tím mělo něco dělat. Ale to už bude pozdě.