Dospělý syn s násilnickou povahou šikanoval své rodiče a ti se dlouho styděli požádat o pomoc, protože se cítí vinni, že své dítě špatně vychovali.

„Asi šedesátiletí manželé se k nám do poradny dostavili po vykázání  jejich pětadvacetiletého syna ze společné domácnosti," říká sociální pracovnice Vlasta Petríková z Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím při Diecézní charitě České Budějovice.

Jejich syn byl vymodlené dítě, ale už od dětství s ním bylo hodně problémů. Rodiče na syna nestačili, ten se k nim choval agresivně, nadával jim, vyhrožoval, dopouštěl se trestné činnosti. „Jak se rodiče později dozvěděli, bylo to kvůli drogám, na které potřeboval peníze," pokračuje sociální pracovnice Vlasta Petríková.

„Drogy u syna způsobily rozvoj psychiatrického onemocnění s bludy, takže byl přesvědčen, že mu rodiče chtějí ublížit. Snažili se s ním o celé věci mluvit, ale marně. Postupně syn začal rodiče ohrožovat i fyzicky. Rodiče několikrát přivolali na pomoc Policii ČR, situace se na chvíli uklidnila, ale po čase vše začalo nanovo. Při posledním závažném incidentu byla situace natolik závažná, že policie vykázala syna ze společné domácnosti, aby jeho rodičům zajistila bezpečí," říká sociální pracovnice s tím, že jejich situaci konzultovali společně a hledali řešení.

„Rodičům bylo syna líto, nechtěli proti němu podnikat žádné soudní kroky a ani si nedokázali představit, že by syn skončil na ulici."
Po skončení desetidenní lhůty vykázání vzali syna zpět domů a s Intervenčním centrem již dále nespolupracovali. Když pak byl násilnický syn vykázán policií z domova znovu, jeho rodiče už o pomoc znovu nepožádali. Asi zlomili hůl nad nadějí, že se jedináček polepší.

Toto je jeden z několika případů, které řeší sociální pracovnice Intervenčního centra. „Loni pomohlo na jihu Čech vykázání celkem 84 obětem, z toho bylo 63 žen, 14 mužů a sedm dětí," prozrazuje Vlasta Petríková. V roce 2012 byli mezi oběťmi jen čtyři muži.

Oběťmi domácího násilí jsou většinou lidé v produktivním věku od 27 do 50 let a senioři nad 65 let. Loňské statistiky na jihu Čech evidují 16 případů, kdy byl ohroženou osobou rodič a násilníkem jeho zletilé dítě. V roce 2012 jich bylo jen osm.  Prarodič byl loni vnukem ohrožován v sedmi případech. Ve věku 51 – 64 let bylo pět ohrožených osob, ve věku 65 – 80 let jich už ale bylo dvanáct  a nad 80 let byli tři.

„Oproti předchozímu roku tak jde o nárůst ohrožených mužů a nárůst mezigeneračního násilí dospělých dětí vůči svým rodičům," pokračuje Vlasta Petríková.

„Nejčastěji se jedná o dospělé nepracující syny, kteří své rodiče využívají a nechávají se od nich živit, rodičům přitom vyhrožují nebo je fyzicky napadají. Příčinou bývá nadměrné užívání alkoholu nebo drog, neléčené psychické onemocnění nebo poruchy osobnosti. Pro rodiče je velmi těžké nejen se snažit svému dítěti pomoci, ale od takového dítěte se i distancovat a začít chránit sebe," zdůrazňuje Vlasta Petríková s tím, že je důležité, aby rodiče našli odvahu a sílu situaci s nevyvedeným potomkem doma řešit, než vztah  skončí tragédií.