Nejvíc se mu však do paměti zapsala tragická nehoda u Nažidel. Začátkem března 2003 při ní zahynulo dvacet lidí.

Vrchní komisař Karel Čapek z odboru obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství Policie ČR v Českých Budějovicích je jedním z osmi desítek policistů a civilních zaměstnanců, které ve čtvrtek slavnostně ocenil jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman. Předal jim pamětní medaile a plakety za mimořádné nasazení a přístup, s nímž ke svému obtížnému a nebezpečnému povolání přistupují.

„Za největší úspěch považuji to, že jsem u policie vydržel na stejném místě tak dlouho. Původně jsem byl vyšetřovatelem, dnes se věnuji hlavně práci v trestním řízení," svěřil se Karel Čapek. 
U policie pracuje šestnáctým rokem. Náplň jeho činnosti je velmi pestrá. V prvé řadě koordinuje činnost řadových policistů i kriminalistů na místě činu. Důkladné ohledání okolí, prvotní výslechy svědků i poškozených a zajištění stop i dalších důkazů je pro vyšetřování tím nejpodstatnějším. Nelze ho totiž opakovat. Pokud policisté na místě něco opomenou, později se k tomu dostanou už jen stěží. „Vrchní komisař řídí vyšetřování až do podání obžaloby na státní zastupitelství. Někdy to může být zdlouhavé. Třeba případ 
z Litvínovic jsme dělali asi půl až tři čtvrtě roku. Největším problémem bylo rozklíčovat role otce a syna Pacovských 
a zjistit, kdo z nich vraždil. Nakonec byli odsouzeni oba," vysvětlil vrchní komisař Čapek. Mezi jeho největší koníčky patří sport.

Znamená pro něj relax 
i udržení potřebné fyzické formy. V minulosti hodně jezdil na kole a běhal. Dnes s chutí zajde do fitness centra. Mezi vyšetřovateli a poškozenými vznikají při dlouhodobém kontaktu blízké osobní vazby. Vídají se i po letech 
od spáchání zločinu a zajdou spolu třeba na pivo. Karel Čapek si takový vztah vytvořil k muži, jemuž při nehodě u Nažidel zemřel syn. „Tento případ na mě hodně zapůsobil. Ani ne tak pátráním po viníkovi, ten byl jasný hned. Ale byla to práce s řadou poškozených, na kterou nikdy nezapomenu," vysvětlil.