Vánoční trhy, nabité obchodní domy, hromadné dopravní prostředky – to jsou hlavní operační pole pro kapesní zloděje, neboť vyhledávají místa s větším množstvím lidí. To je třeba uvědomit si i v restauracích, čekárnách lékařů, na nádraží, sportovních či kulturních akcích apod.

Nejen v předvánočním bláznění je třeba být stále pozorný: vyhýbat se davům a když se na nás někdo tlačí, nejlépe hned odejít. Všude se vyplatí stále držet ruku na svých taškách. Také jejich zajištění několikerým zapínáním a zipy se vyplácí, stejně jako nenechávat navrchu ležet peněženku, doklady, mobilní telefon, ale uložit je dospod. Muži rádi nosí peněženky s doklady v zadních kapsách kalhot – mnohem bezpečnější místo je ve vnitřní kapse oděvu.

Co je dobré udělat- Batoh s penězi či jinými cennostmi nenoste na zádech, kam nevidíte.
- Osobní doklady a platební karty nenoste v peněžence, uložte je na jiné bezpečné místo.
- Nezadávejte si u platební karty a mobilního telefonu stejný PIN.
- Vyhýbejte se tlačenici.

Obezřetnost je nezbytná – přijít o peníze, platební karty, či dokonce doklady je nepříjemné a obstarání nových časově náročné. Zcizení dokladů je nutné vždy ohlásit policii kvůli hrozícímu zneužití. Proto se vyplatí nenosit je v peněžence, ale zvlášť na jiném místě. Při nákupech je lepší nemít u sebe větší hotovost, ale peníze vybrat přímo z bankomatu v obchodě. PIN si pamatovat, nikoli si ho napsat ke kartě, natož používat stejný na mobilu. Ke snížení případné finanční ztráty je vhodné uložit si peníze na více míst v oděvu, nejlépe do vnitřních kapes či hlídané tašky.

Mluvčí městských strážníků Věra Školková ví, co říká: „Kapsáři mají svou techniku zvládnutou a otázka odcizení osobních věcí je pro ně otázkou několika vteřin. To, že vám chybí doklady nebo peníze, zjistíte až tehdy, když už je zloděj dávno pryč.“

Kapesní krádežeV roce 2016 bylo v kraji nahlášeno 149 kapesních krádeží a objasněno 28. Vloni občané oznámili 150 okradení, z nichž se podařilo vyřešit 38.

Když si kabelku s peněženkou pověsíme na nákupní košík a vzdálíme se od něj, žádný zloděj neodolá takové výzvě. Podobně jako když v restauraci či baru necháme bez dozoru kabelku, tašku, mobil, peněženku a jdeme na toaletu. Proč ulehčovat pobertům jejich „práci“ a nechat je obohatit se na náš účet?

„Chtěla jsem platit a položila peněženku na barový pult. Zavolal na mě kamarád, aby se rozloučil, a během dvaceti vteřin zmizela,“ přiznala paní Věra i to, že krádež nehlásila. Měla volat policejní linku 158 nebo 156 městské policie. I když se strážníci a policie nyní na kapsáře zaměřují, své věci si musíme hlídat sami.