Dohlíželi na ně instruktoři střelby, sebeobrany a taktiky služebních  zákroků Martin Hermann a Jiří Faktor z krajského ředitelství, vrchní komisař školního policejního střediska v Lišově Radomír Vaněk, zástupce vedoucího školního policejního střediska Marcel Zahradník a personalistka zodpovědná za nábor nových policistů Eva Kynčilová.

Testy trvaly zhruba hodinu a půl a k jejich splnění bylo třeba získat minimálně 36 bodů. Všichni uchazeči limit dodrželi, takže postupují dál. „Nejtěžší byl běh na jeden kilometr, to ostatní se jakž takž dalo," zhodnotil zkoušku 21letý Jakub Wiltsch z Budějovic, jenž se na testy připravoval asi týden.

Za důvod přihlášení 
se do výběrového řízení zmínil zejména touhu pomáhat lidem. K uniformám má navíc blízko, protože jeho dědeček byl voják a otec pracuje u hasičů. Běh označovali za nejobtížnější disciplínu také 22letý Michal Kampoš  a 26letý Josef Mecko, oba z Budějovic.

První trénoval asi dva měsíce, druhý se nijak zvlášť nepřipravoval, protože prý sportuje průběžně. „Přihlásit se k policii mě napadlo před půl rokem.  Přivedl mě k tomu kamarád, který nastoupil k městské policii. A taky Martin Hermann, ke kterému chodím trénovat jiu-jitsu," svěřil se našemu Deníku Michal Kampoš.

Bojovému umění se věnuje i Josef Mecko, ten dělá rekreačně kickbox. Motivací čerstvého absolventa Fakulty rybářství a ochrany vod na Jihočeské univerzitě je sehnat zajímavé místo. „Hledal jsem práci, tohle mi přišlo vhodné. Táta je voják, takže na disciplínu jsem zvyklej," vysvětlil. Nejmenší problémy měl s během 27letý Jan Keřlík z Orlíka nad Vltavou. Tomu naopak daly nejvíc zabrat kliky, a to hlavně kvůli jeho vyšší postavě a dlouhým rukám.

„O náboru  jsem se dozvěděl asi před čtrnácti dny od kamaráda. Chtěl jsem se přihlásit už před pěti lety, ale tenkrát jsem si dodělával střední školu s maturitou a pak už byl vyhlášen stop stav, takže z toho nakonec sešlo. Když je teď ta možnost, hlásím se znovu," řekl našemu Deníku Jan Keřlík.

Personalistka Eva Kynčilová doplnila, že v rámci republiky splní přijímací testy policie tak jeden z osmi zájemců. Zpravidla se začíná zkouškou fyzické zdatnosti, následuje pohovor u policejního psychologa.

„Spisy uchazečů, kteří těmito dvěma koly úspěšně projdou, dostává k posouzení pan ředitel. Vybrané zájemce pak pošleme na lékařské prohlídky. Jejich součástí je také test na drogy.  Podle závazného pokynu nesmějí mít uchazeči ani tetování na viditelných místech jako jsou ruce nebo lýtka," vysvětlila Eva Kynčilová.

Krajský policejní ředitel Radomír Heřman začátkem roku oznámil, že jihočeská policie letos plánuje posílení stavů o 40 nových míst. Dvě třetiny uchazečů nastoupí k pořádkové policii, třetina k dopravní. Budou sloužit v ulicích a na silnicích, nejedná 
se tedy o práci v kancelářích nebo na prestižních pozicích u kriminálky.

„Samozřejmě bych si dokázal představit ještě o několik desítek lidí v terénu více, ale 
i tak je to dobrá zpráva," zmínil ředitel Heřman. Noví policisté budou působit hlavně 
na obvodních odděleních. Některá se  dlouhodobě potýkají s nedostatkem lidí, což se může projevit třeba na rychlosti zpracování přijatých oznámení. Policie rovněž chystá doplnění stavu dálničního oddělení v Chotovinách.