Krajský policejní mluvčí Jiří Matzner řekl, že 69letý Němec  byl jediným jednatelem a vlastníkem společnosti, která se zabývala obchodem, poskytováním technických služeb a nakládáním s odpadem. Od února 2010 odebral od dalších firem kovový odpad a barevné kovy za víc než devět milionů korun. Tyto věci měl následně přeprodávat dál.

„Odpad a sběr skutečně prodal, mnohdy za nižší výkupní cenu a inkasoval necelých osm milionů korun. Byl si vědom, že touto činností však nevytváří pro svoji společnost žádný zisk, a že společnost nebude schopna dostát závazkům. Dodavatelům také nasmlouvané částky nehradil," popsal mluvčí Matzner a dodal, že v únoru 2011 byla situace s neplacením závazků pravděpodobně už tak neúnosná, že ji obviněný chtěl vyřešit pomocí takzvaného bílého koně.

A to tak, že převedl firmu 
za symbolickou korunu  na neexistujícího Litevce. Později změnil i její název a sídlo. „Společnost se tak stala pro své věřitele naprosto nekontaktní a závazky nedobytnými. Krajský soud v létě předloňského roku také nakonec rozhodl o úpadku společnosti," doplnil Jiří Matzner.

Při prokázání viny hrozí muži až pět let za mřížemi.