Plechovky piva i tvrdý alkohol zakoupený mladým mužem v jednom ze supermarketů v Průběžné ulici koloval v úterý večer přímo před prodejnou mezi skupinkou nezletilých dětí. Podle tiskové mluvčí Městské policie Věry Školkové sice všichni zapírali, celá událost však měla přímé svědky. Nezletilce si následně převzali z rukou strážníků jejich rodiče. Dvaadvacetiletý muž bude mít pro podání alkoholu osobám mladším 18 let potíže se zákonem.

"V úterý 30. listopadu krátce před osmou hodinou večerní vyjížděla hlídka českobudějovické městské policie na oznámení o skupině zjevně nezletilých dětí, popíjejících alkoholické nápoje před supermarketem v Průběžné ulici. Podle svědkyně měl alkohol zakoupit a podat jej nezletilým kamarádům přítomný mladý muž. Strážníci v dotyčném muži zjistili dvaadvacetiletého muže z Českých Budějovic. Mezi ním a jeho čtyřmi nezletilými společníky stálo na zemi několik otevřených plechovek od piva," uvedla k případu Věra Školková.

Prodej vánočních kaprů. Ilustrační foto
Za vánoční šupináče si na sádkách zákazníci připlatí zhruba deset korun

Do rukou rodičů

Strážníci následně provedli orientační dechovou zkoušku u dvou šestnáctiletých chlapců, čtrnáctileté a třináctileté dívky. "Nejvyšší hodnotu alkoholu nadýchala teprve třináctiletá dívka. Strážníci u ní naměřili výsledek 1,40 ‰. Na dotaz strážníků, kdo nezletilým alkohol podal, se jejich odpovědi rozcházely. Jeden z nich přiznal, že mu alkohol podal jeho kamarád. Někteří z nich však zapírali a tvrdili, že alkohol nalezli u nákupních košíků," doplnila Věra Školková. Strážníci poté všechny děti předali do rukou jejich rodičů. Případem se bude dále zabývat oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu. Dvaadvacetiletý muž se bude pro podezření z přestupku podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zpovídat příslušnému správnímu orgánu.

Soud, kladívko. Ilustrační foto.
Zločiny z archivu: Proč pana Miroslava v kraji nechceme

Cyklista v křovinách

Cesta na jízdním kole z restaurace skončila ve středu večer v Českých Budějovicích pro šestačtyřicetiletého muže v křovinách v parku Na Sadech. Zde ho objevila právě projíždějící hlídka městské policie. "Muž se přitom ještě zjevně nejistým krokem snažil strážníkům uniknout. Ti ho však okamžitě zastavili. Od cyklisty se dozvěděli, že spadl při jízdě na kole, když mířil domů z restaurace. Později to však popřel a provedení orientační dechové zkoušky na alkohol odmítl," uvedla k případu Věra Školková.

Ve středu 1. prosince v půl desáté večer prováděla hlídka městské policie kontrolní činnost v ulici Na Sadech. "Strážníci náhle u okraje vozovky spatřili ležící jízdní kolo. Když zastavili, z křovin v parku mezitím vystoupil muž, který kolo zvedl a rychle se snažil ztratit strážníkům z očí. Ti mu však v útěku zabránili. Zjevně podnapilý muž přiznal, že při jízdě na jízdním kole spadl. Svěřil se i s tím, že právě míří domů z restaurace. V průběhu se strážníky neustále vstupoval do vozovky a snažil se nalézt údajně ztracenou čepici," popsala blíže zásah strážníků Věra Školková. Provedení orientační dechové zkoušky na alkohol však muž odmítl a popřel své předchozí tvrzení, že na jízdním kole jel. Strážníci ho po poučení o dalším postupu propustili a dohlédli na to, aby muž znovu na bicykl neusedl.

Po vystřízlivění se bude šestačtyřicetiletý muž zpovídat z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci, přestupku podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek a v neposlední řadě přestupku podle zákona o provozu na pozemních komunikacích. Případem se bude dále zabývat příslušný správní orgán.