U cizinecké policie dělá Zdeněk Neubauer (34) dvanáct let. Je odborníkem na doklady, což znamená, že dokáže rozeznat umně padělané i pozměněné pasy a občanské nebo mezinárodní řidičské průkazy. Minulý týden dostal v Hluboké nad Vltavou spolu s třiatřiceti kolegy policejní vyznamenání.

„Služební medaile za věrnost III. stupně si samozřejmě vážím,“ usmíval se krátce po slavnostním vyhlášení mladý policista.
Práce u policie ho – jak jinak – baví, protože je pestrá a setká se při ní s různými národnostmi. A nejde jen o klasické Slováky, Ukrajince nebo další obyvatele ze zemí bývalého Sovětského svazu.
Nigerijky načerno
„Letos jsme v nočních klubech při kontrolách načapali šest Nigerijek s padělanými nebo pozměněnými doklady,“ říká Neubauer.
Afričanky měly falešné nigerijské pasy nebo falešná povolení k pobytu ve Španělsku či v Itálii.
Cizinci totiž využívají falešné doklady zemí EU, aby mohli po Evropě nerušeně cestovat. Nakupují padělané doklady a ceny jdou mnohdy i do tisíců eur nebo dolarů.

Nigerijské doklady nejsou jedinou raritou, se kterou se při své službě setkal.
„Držel jsem v ruce už i řidičský průkaz z Pobřeží slonoviny,“ pokračuje policista. „Na podzim jsme na Táborsku zadrželi skupinu Vietnamců s falešnými doklady Číny a Vietnamu.“
Zatloukal 10 hodin
A jak se provinilci, které policisté načapají s tím, že podvádějí, tváří?
„Záleží na nátuře každého člověka,“ připomíná Zdeněk Neubauer.
„Někdo si myslí, že když zaplatil tolik peněz, tak koupil kvalitní doklad. Pak se několik hodin brání a tvrdí, že je pravý. Jednou jsme se dohadovali s podezřelým člověkem až deset hodin, než jsme ho usvědčili z podvodu.“

K filutům patří i Mongolové, kteří se prokazují falešným mezinárodním řidičským průkazem. U nich doma ho totiž nevydávají, takže by si museli udělat autoškolu u nás. Proto se spoléhají na padělané a pozměněné doklady. Ovšem většinou marně, neboť policisté jsou důkladní a disponují moderní technikou, včetně Schengenbusu, která odhalí každý padělek.
Služební medaili Zdeněk Neubauer oslaví s rodinou. „Máme tři malé děti, žena je doma na rodičovské. Podporuje mě, ví, že dělám práci, která má smysl a která mě baví.“

Cizinci s falešnými doklady však zřejmě radost z jeho zodpovědného přístupu k práci nesdílejí a medaili by mu nedali. Což je ostatně v pořádku.