VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od "divných pohledů" ke rvačce a k trestu

České Budějovice - Krajský soud ve čtvrtek zamítl odvolání 30letého pana Davida z Písku proti rozsudku píseckého soudu.

30.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Atilla Racek

Ten mu za ublížení na zdraví a výtržnictví uložil čtyři měsíce podmíněně na 15 měsíců.

Poprali se

Stalo se to loni 25. května kolem půl jedné v noci ve Svatkovicích před pohostinstvím, kde tehdy byla zábava.

V lokále došlo k rozepři mezi panem Davidem a 22letým Lukášem.

Podle líčení obžalovaného konflikt vyvolal poškozený tím, že na něho u stolu upřeně koukal. To mu vadilo, tak k tom něco prohodil, a ten mladík ho prý vyzval ven.

Lukáš řekl, že se hádali, a ven že ho vyzval David.

Pak se jejich líčení rozešla ještě víc.

Podle Davida ho venku poškozený rovnou kopl do kolena tak, že podklesl. Na zemi se pak napadli pěstmi. Jen se bránil.

Útočit prý ani nemohl, tím kopnutím utrpěl přetržení křížového vazu v koleni.

Lukáš řekl, že si z děje před hospodou nic nepamatuje.

Jedni svědkové nemluvili o žádném počátečním kopnutí do obviněného. Vypovídali zato o jeho brutálním bušení do bezmocně ležícího Lukáše, od něhož ho ostatní odtrhávali. Jiní jen zmiňovali, že David měl navrch.

Přítelkyně a kamarádi obviněného zase měli vidět ono kopnutí do kolena, po němž obžalovaný podklesl. Pak se prý chytli, spadli na zem a dávali si pěstmi. Davidovo násilí bylo podle nich přiměřené útoku poškozeného.

Davida nemuseli odtrhávat. Když se jeho soupeř přestal prát, přestal i on.

Soudní znalec konstatoval z lékařských zpráv u poškozeného otřes mozku, tržnou ránu jazyka, zlomeninu nosních kůstek, zhmoždění očnice apod., tedy zranění lehká.

Pokud marodil až do 16. června, je délka pracovní neschopnosti plně v kompetenci ošetřujícího lékaře.

K přetržení vazu obžalovaného znalec řekl, že představuje těžkou újmu na zdraví. Časově k tomu mohlo dojít při oné potyčce. Že příčinou ale bylo nakopnutí do kolena, to má za málo pravděpodobné.

Ne nutná obrana

Okresní soud v Písku uzavřel, že vnímání události některými svědky mohlo být zkresleno vztahem k obžalovanému. Další pak ji popsali tak, že nelze mluvit o nutné obraně pana Davida.

To potvrzuje i lékařská zpráva o mnohočetných poraněních v Lukášově obličeji. Obviněný si musel být vědom, že takovým útokem může způsobit zranění.

Pana Davida tedy soud uznal vinným a vzhledem k jeho bezúhonnosti a dobrému hodnocení mu uložil jen výchovný trest. Panu Lukášovi má také zaplatit na náhradě způsobené újmy 22.635 Kč.

Obžalovaný se odvolal.

Jeho obhájce Mgr. Šrámek se především podivil „ztracení“ trestního oznámení na Lukáše, které prý jeho klient podal bezprostředně po incidentu na policii v Milevsku.

Pokritizoval soud za závěry k (ne)hodnověrnosti svědků a z lékařské zprávy parafrázoval, že jeho klient si zranění kolena nemohl způsobit sám.

Doložil, že si pan David léčil koleno jedenáct měsíců.

„Je přesvědčen, že se jen bránil, a dokládá to svědectvími nezaujatých svědků,“ tvrdil ve čtvrtek obhájce.

Zdůraznil pak příkoří, kterému prý byl jeho klient stíháním vystaven.

„Musel odevzdat zbrojní průkaz, jehož držení je podmínkou v zaměstnání, pobíral jen dávky, má hradit regres pojišťovně poškozeného, který konflikt vyvolal nejprve verbálně a pak i kopnutím před restaurací,“ uvedl a připomněl údajných 1,91 promile v krvi pana Lukáše.

Exces v afektu?

Státní zástupce mínil, že i v případě „spouštěcího“ nakopnutí od poškozeného by bylo pokračování obžalovaného v útoku i poté, kdy soupeř s jeho napadáním ustal, excesem z mezí nutné obrany.

„Napadený může přejít do protiútoku, ale když je útočník paralyzován, přestane ho ohrožovat či utíká, už nemůže ani on pokračovat v násilí,“ řekl žalobce.

Zdůraznil, že v takovém případě by se původně napadený sám stal útočníkem – v odvetě, často v afektu.

Možný podíl poškozeného na incidentu podle státního zástupce zhodnotil už okresní soud uložením jen symbolického trestu obžalovanému.

Pan David závěrem zopakoval, že napaden byl on a začal se bránit, až když ležel na zemi. Po kopnutí prý poškozený v útoku pokračoval. Když přestal, přestal on taky.

Krajský soud po poradě jeho odvolání ale zamítl a původní rozsudek jen doplnil o povinnost pana Davida zaplatit zdravotní pojišťovně poškozeného 3919 Kč.

V odůvodnění předseda senátu uvedl, že i kdyby byl obžalovaný k opuštění lokálu poškozeným vyzván, akceptoval to, a pak musel být srozuměn s tím, že venku dojde ke konfliktu.

Posouzení důkazů o jeho průběhu je výsostnou věcí soudu prvního stupně.

Okresní soud podle odvolacího senátu správně vyhodnotil věrohodnými ty svědky, jejichž výpovědi korespondovaly s lékařskou zprávou.

K objektivně zjištěným zraněním poškozeného nemohlo dojít tak, jak střet líčil obžalovaný – tedy že leželi vedle sebe na zemi a on se jen bránil mácháním rukama.

Věrohodnost pana Davida pak snižuje i jeho chování po incidentu.

„Kdo je napaden, těžce zraněn a nemůže hýbat kolenem, neodmítá nabízené ošetření službou, která přijela pro poškozeného,“ řekl předseda senátu.

Místo toho obžalovaný odešel domů a lékaře vyhledal až odpoledne.

„Neřekl mu přitom, že byl kopnut, ale nelogicky a smyšleně uvedl, že mu na parketu do kolena někdo narazil,“ připomněl předseda.

„Pak ale nemůže chtít, aby byl pokládán za věrohodného i v líčení konfliktu…“
Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

30.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Ilustrační foto.

Výstavba kanalizace uzavře silnici

Bezdomovci se museli stěhovat

České Budějovice - Strážníci městské policie objevili 11. října při běžné kontrole v přírodní rezervaci u Vrbenských rybníků sedm osob bez domova.

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

Svědci mohou policii pomoci

České Budějovice - Dopravní policisté ze Skupiny dopravních nehod v Českých Budějovicích prosí případné svědky dopravní nehody o pomoc. K incidentu došlo v rozmezí od 10. října od 17 hodin do 11. října do 8 hodin v Netolické ulici před domem č. p. 1180 v Českých Budějovicích. Dosud neznámý řidič vozidlem nespecifikované značky poškodil zaparkovaný vůz tovární značky Ford Focus šedé barvy. Z místa nehody ujel. Informace můžete policii sdělit na telefonním čísle 158.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení