Podle Okresního soudu v Č. Budějovicích se tak dopustil krádeže, a to přesto, že byl pro takový čin odsouzen už v roce 2007 k jednomu roku odnětí svobody a tento trest vykonal v září 2009. Soud mu letos v březnu připočetl ještě odsouzení za krádež z loňska a uložil mu souhrnných 18 měsíců do věznice s ostrahou.

Naproti tomu ho zprostil obžaloby, že onu dámu při návštěvě znásilnil. Napoprvé ho v říjnu 2011 uznal vinným i tímto skutkem, ale krajský soud věc loni v únoru první instanci vrátil, protože poškozená před soudem nevypovídala a nebylo jednoznačně zjištěno, zda je či není ochotna se k soudu dostavit. Při rozporných tvrzeních proti tvrzení se její slyšení jevilo nutným.

Okresní soud pak cestou právní pomoci ze SRN získal vyjádření poškozené, že v případě obeslání se k hlavnímu líčení do ČR nedostaví. Poté senát rozhodl v tomto bodě ve prospěch obviněného.

Byl prý rozhozený

Ten v přípravném řízení jakýkoliv poměr s nějakou cizinkou popřel, nikdy s ním ve vypůjčeném bytě žádná nebyla. Pak výpověď změnil. Prý ten den potkal ve městě tři lidi, z toho jednu dívku.  Zdálo se mu, že komunikuje německy. Seznámili se a on jí ukazoval kulturu města. Sblížili se a navrhl jí, že by mohla spát u něho, což přijala. Pomilovali se, načež se ho prý ta žena zeptala: „Finito?", jako by čekala víc. Byl prý z toho nešťastný, odešel do koupelny i s jejím batohem a vzal z něj asi těch 300 eur. Jak byl rozhozený, možná i z „trávy", peníze schoval a když přišla za ním a sháněla je, vykázal ji s tím, že není žádný zloděj. Doprovodil ji k zastávce a ráno peníze utratil. Násilí při pohlavním styku prý rozhodně neužil.

Poškozená paní byla vyslechnuta v přípravném řízení německými dožádanými orgány. Uvedla, že se k nim obviněný přidal na náměstí. Hledala možnost přenocování a on jí nocleh nabídl. Neměla dobrý pocit, ale věřila prý, že všechno bude solidní. Sexu se bránila, odstrkovala ho, a když proti její vůli soulož vykonal, chtěla jít pryč. Odešel ale s jejími věcmi do koupelny a pak zjistila, že jí chybějí peníze.

Okresní soud poté, vázán právním názorem vyšší instance na neprovedený výslech poškozené, rozhodl v pochybnostech ve prospěch pana Tomáše a obžaloby ze znásilnění ho zprostil. Odcizení 300 eur ale doznal a shodně o tom vypověděla i okradená. Proto ho soud uznal vinným tímto skutkem, přičemž přihlédl k tomu, že mladý pán byl od roku 2000 už šestkrát odsouzen vždy pro majetkovou trestnou činnost a je tedy speciálním recidivistou…

Moc přísné

Pan Tomáš se odvolal proti výši trestu ukládaného jako souhrnný k předcházejícímu odsouzení. Tehdy dostal za krádež osm měsíců. Deset měsíců navíc za 300 eur se mu zdá nepřiměřeně přísných. Nelíbí se mu také, že soud přihlíží k jeho trestní minulosti – teď jako by ho odsuzoval znovu. Ten mobil, za který dostal trest, k němuž je ukládána sbíhající se nová sankce, prý přitom neodcizil…

Před krajským soudem doplnil, že by soud měl přihlédnout k tomu, jakou dobu trpěl v šoku z křivého obvinění ze znásilnění, v jakém duševním stavu z toho je, a zmírnit mu trest. A že děkuje pěkně…

Krajský soud po poradě rozsudek první instance ve výroku o trestu zrušil a panu Tomášovi uložil jen rok odnětí svobody. Zvážil, že od spáchání posuzovaných skutků uplynula dlouhá doba, od eur dva a půl roku, od mobilu ještě víc, během které obviněný žil z pohledu trestního zákoníku bezúhonně. Způsobená škoda také nebyla nijak vysoká. Tyto mimořádné, méně obvyklé okolnosti senát zohlednil a uložený trest obžalovanému snížil. Započítává se mu do něj i doba, po kterou už vykonává pravomocně uložený trest za krádež mobilu.

„Tak děkuju mockrát," pravil mladík a vězeňská stráž ho odvedla zpátky do vězení.