Přibližně o třicet procent vzrostla za poslední tři roky objasněnost trestných činů na Ševětínsku. Zatímco v roce 2007 dosahovala přibližně čtyřiceti procent, v loňském roce to bylo už šedesát tři procent.

Letos se daří místním policistům objasňovat zhruba sedmdesát procent všech případů. Zajímavostí je i to, že tři roky po sobě se ševětínští policisté zabývali naprosto stejným počtem trestných činů – celkem 117 případy.

Krádeže i vloupání

„Nejčastěji se potýkáme s vloupáními a krádežemi prostými. V poslední době se zde však rozmohly i krádeže dřeva, zejména v Poněšické oboře,“ vysvětluje velitel obvodního oddělení v Ševětíně nadporučík Vladimír Kožíšek. V čele místního oddělení stojí dva roky. U policie slouží už sedmnáct let a za tu dobu prošel hlídkovou službou, městským obvodem i službou kriminální policie a vyšetřování.

Na oddělení, které spadá do kategorie třetího typu, slouží v současné době čtrnáct policistů, mezi nimiž není žádná žena. „Věkový průměr je u nás třiatřicet let,“ doplňuje velitel oddělení Vladimír Kožíšek. Dva místní policisté jsou v současné době na studijním pobytu v Českých Budějovicích.

Do obvodu, který je velký zhruba sto osmdesát kilometrů čtverečních, patří třicet šest obcí, ve kterých žije asi šest tisíc obyvatel. Rozdělen je na čtyři samostatné okrsky, které má na starosti osm policistů s územní zodpovědností. „Máme zde dvě spádové oblasti, Ševětín a Dolní Bukovsko,“ popisuje velitel Kožíšek. Územně je zdejší obvod vymezen od Chotýčan k Týnu nad Vltavou a od řeky Vltavy po Dynín. Sousedí tak s odděleními na Hluboké, v Týně, v Lišově, ve Veselí nad Lužnicí a v Třeboni.

Na ševětínském obvodním oddělení slouží zároveň dva zpracovatelé a dva lidé z dokumentační skupiny. Velký důraz kladou místní policisté na prevenci.
„Každý rok pořádáme besídky ve školách i školkách a pořádáme i Dětský den,“ říká velitel oddělení Vladimír Kožíšek.

Spolupráce s lidmi

A jakými úspěchy se v poslední době může ševětínské oddělení pochlubit?

„Měli jsme velké problémy s krádežemi měděných lan na trati z Českých Budějovic do Prahy. Nedávno se nám podařilo ve spolupráci s kriminalisty odhalit zloděje, který měl tyto krádeže na svědomí,“ připomíná velitel oddělení Kožíšek.

V zimě se také podařilo ševětínským policistům zadržet dva zloděje přímo na místě činu, když se vloupali do zemědělského objektu v Mazelově.
„Není tady taková anonymita a lidé jsou tu tak všímavější. Spolupráce s nimi je tady na velmi dobré úrovni,“ uzavírá velitel obvodního oddělení Vladimír Kožíšek.