„Z dostavby Temelína máme trochu obavy. Ve městě přibude lidí a tím pádem i problémů s veřejným pořádkem i majetkem,“ přiznává velitel místního obvodního oddělení nadporučík Petr Dvořák (51). U policie slouží již dvaatřicet let a v čele místního oddělení je od loňského roku.

Na týnském obvodním oddělení slouží v současné době celkem devatenáct policistů, mezi nimiž jsou i dvě ženy. Dva z policistů jsou zároveň členy pořádkové jednotky a jeden je u vyjednavačů. Kromě dvou nováčků jsou všichni místní policisté ve službě déle než deset let.

Nová služebna

Budova policie v Týně nad Vltavou prošla od roku 1999 kompletní rekonstrukcí. V loňském roce se rozrostla i o recepci. Místní policisté tak mají k dispozici nové technické vybavení a například i laserovou střelnici. „Neustále se věnujeme taktické, střelecké i fyzické přípravě,“ vysvětluje velitel oddělení Petr Dvořák.

Do týnského obvodu spadá sedm obecních úřadů a jeden městský. Se všemi starosty podepsali policisté dohodu o vzájemné spolupráci.
Zdejší oddělení sousedí s obvody v Hluboké nad Vltavou, Ševětíně a Zlivi. „Velmi dobrou spolupráci máme také s vojenskou policií z Tábora,“ doplňuje velitel oddělení Petr Dvořák.

Místní policisté pořádají často své vlastní akce, jako je kontrola alkoholu u řidičů nebo mladistvých. Na starosti mají rovněž několik chatových oblastí.
A jakými úspěchy se mohou v poslední době místní policisté pochlubit? V polovině ledna se vloupali dva mladí zloději do hospody v Nuzicích. Odcizili zde set top box, alkohol, peníze a klíče od vozidla Škoda Felicia, se kterým chtěli z místa odjet. To se jim však nepodařilo, proto si zavolali taxi.

„Když tam naši policisté jeli, všimli si toho taxíku. Přišlo jim to neobvyklé, proto vozidlo zastavili. Pachatelé tak daleko neutekli,“ říká velitel oddělení Petr Dvořák.

V únoru také dopadli týnští policisté zloděje ze Slovenska, který do města přijel jako spolucestující v kamionu. Stačil vykrást dvě auta a pak chtěl hned zmizet. Díky bleskurychlému a profesionálnímu zásahu místních mužů zákona se mu to však naštěstí nepodařilo.