Ve chvíli, kdy příslušníci městské policie vyzvali zraněného, aby s nimi šel ke služebnímu vozidlu kvůli provedení dechové zkoušky na požití alkoholu, bez řečí se zvedl. Mluvčí strážníků Věra Školková popsala, že pak muž náhle změnil své chování a kopl jednoho ze strážníků do nohy v oblasti kolenou. Ten po úderu upadl na zem.

"Útočník sám neudržel rovnováhu a při pádu na zem sebou strhl druhého strážníka. Okamžitě kolem sebe začal kopat a mávat rukama, přitom kopl již zraněného strážníka do oblasti hlavy. Druhý strážník, který se snažil vstát a použitím donucovacích prostředků zamezit útoku ležícího muže, byl nucen na místo přivolat posily," uvedla Věra Školková.

Když dorazili další strážci pořádku, nasadili muži pouta a převezli ho na služebnu odboru cizinecké policie. Přítomní policisté zjistili, že se jedná o dvaadvacetiletého německého občana. Strážníci jej poté převezli na obvodní oddělení Policie ČR v ulici 28. října. Dechová zkouška na přítomnost alkoholu, kterou se nakonec u útočníka podařilo zajistit, ukázala výsledek 1,49 promile.

Napadeného strážníka ošetřili lékaři na úrazové ambulanci českobudějovické nemocnice. Jeho zdravotní stav si vyžádá pracovní neschopnost. Dvaadvacetiletého útočníka policisté obviní ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě.